Zmiany w Social Security krzywdzą seniorów

Zmiany w Social Security krzywdzą seniorów

2 listopada prezydent Obama podpisał ustawę budżetową, która ma uchronić rząd USA przed niewypłacalnością. Podniesiono limit zadłużenia kraju, ale bez konkretnych reform, które ograniczyłyby federalne wydatki. Nieliczne cięcia dotyczą niestety… emerytów.

Zgodnie z regulacją Bipartisan Budget Act of 2015, miliony seniorów stracą możność maksymalizacji swoich świadczeń. Do lamusa przechodzą popularne strategie, jak ograniczony wniosek o świadczenia (ang. restricted application) oraz zawieszenie emerytury (ang. suspension of benefits). Zmiany w przepisach Social Security wchodzą stopniowo. Jeżeli ukończysz 62 lata do końca roku 2015, to możesz jeszcze skorzystać ze starych przywilejów.

Koniec darmowej renty małżeńskiej

Najlepszą luką w przepisach Social Security była możliwość otrzymywania “darmowej” renty małżeńskiej. W poniższych przykładach zakładamy, że mąż miał wyższe zarobki od żony.

Jak jest/było: Wielu żonom należy się ich własna emerytura z tytułu ich pracy, a również  renta małżeńska – połówka świadczeń męża, który jest już na emeryturze. Panie te, zamiast swojej emerytury, mogą wybrać rentę małżeńską, by pozwolić swojej emeryturze znacznie przyrosnąć. Robi się to tak: w pełnym wieku emerytalnym żona składa wniosek tylko o rentę małżeńską (połowę emerytury małżonka), przez 4 lata ją pobiera, a jej własna emerytura rośnie o 8 proc. rocznie. Po osiągnięciu 70-ki żona ubiega się o swoją własną emeryturę, która w międzyczasie urosła o 32 procent.

Piękno tego rozwiązania polega na tym, że pieniądze są prawdziwie “darmowe” − renta małżeńska nie powoduje pomniejszenia ani emerytury męża, ani żony. Ktoś nieświadomy takiej możliwości straci przez 4 lata wiele tysięcy dolarów. Dodatkowo, małżonkowie mogą nadal pracować, bo po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego nie ma limitu zarobków.

Jak będzie: Bipartisan Budget Act of 2015 zamyka tę furtkę dla osób urodzonych 2 stycznia 1954 roku albo później. Młodsze osoby nie będą mogły wybierać rodzaju świadczeń, ale dostaną te, które w dniu złożenia wniosku są wyższe (co w języku urzędowym nazywa się deemed filing).

Wniosek: jeżeli ukończysz 62 lata do końca 2015 roku, możesz jeszcze skorzystać z “darmowej” renty małżeńskiej. Pamiętaj tylko, że wniosek o rentę masz złożyć tylko po ukończeniu pełnego wieku emerytalnego. Wniosek taki nazywa się “ograniczonym” (ang. restricted filing) − tzn. ograniczonym do wybranego przez ciebie świadczenia. Również twój małżonek musi już złożyć wniosek o emeryturę. A tu był kolejny kruczek prawny, który teraz zostanie zlikwidowany.

Zmiany w zawieszaniu emerytury

Oto typowa sytuacja: mąż ukończył 66 lat i nadal zarabia. Żona chciałaby zacząć pobierać swoją rentę małżeńską, ale nie może, dopóki mąż nie przejdzie na emeryturę. Wyjściem z takiego impasu była strategia “złóż wniosek i zawieś świadczenia”, która stała się możliwa począwszy od 1 stycznia 2000 r., gdy w życie weszła ustawa Senior Citizens’ Freedom to Work Act. Na jej mocy każda osoba, która osiągnęła pełny wiek emerytalny, ale nie przekroczyła 70 lat, może dobrowolnie zawiesić otrzymywanie świadczeń (ang. suspend benefits), by powrócić do pracy lub podwyższyć sobie emeryturę (8 proc. rocznie). Ustawodawcy nie spostrzegli, że powstała luka w przepisach, przez którą zaczęli się wślizgiwać małżonkowie pracowników. Skoro pracownik złożył wniosek o emeryturę, jego małżonek stał się uprawniony do renty małżeńskiej nawet wtedy, gdy pracownik tę emeryturę zaraz zawiesił. Strategia ta nazywa się file and suspend: „złóż wniosek i zawieś świadczenia”. Oto jak ona działa.

Jak jest/było: W pełnym wieku emerytalnym mąż (pracownik) składa wniosek o emeryturę, co pozwala żonie na złożenie jej wniosku o małżeńską rentę. Następnie mąż składa podanie o zawieszenie swojej emerytury i jej nie pobiera. Pracuje nadal, np. do 70. roku życia, akumulując opóźnione kredyty emerytalne (ang. delayed retirement credit), które podwyższają emeryturę o 8 proc. rocznie. Gdy mąż jest gotów przejść na spoczynek, emeryturę odwiesza i zaczyna jej pobieranie w podwyższonym wymiarze. Wyższa teraz będzie przyszła renta wdowia, którą żona otrzyma ewentualnie po śmierci męża. Renta rodzinna (żony czy dziecka) większa nie będzie, bo jest ona limitowana do 50 procent podstawy emerytury pracownika.

Jak będzie: Bipartisan Budget Act of 2015 utrzymał możliwość zawieszenia emerytury pracownika na poprzednich zasadach, ale wraz z nią ustawać ma również renta małżeńska, pobierana z tytułu związku z pracownikiem. Teraz żona musi czekać, aż mąż naprawdę przejdzie na emeryturę. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać sześć miesięcy po wejściu w życie ustawy, czyli od 2 maja 2016 roku. Nie dotyczą par, które obecnie stosują strategię file and suspend.

Wniosek: strategię „złóż wniosek i zawieś świadczenia” można stosować jeszcze do 1 maja 2016, pod warunkiem oczywiście, że jest się do niej uprawnionym.

Pozostałe do dyspozycji manewry wyjaśniam dokładnie w książce pt. “Ubezpieczenie społeczne Social Security” uaktualnionej na 2016 rok, która dostępna będzie w grudniu.

Wniosek

Bipartisan Budget Act wniósł różne drobne, ale istotne modyfikacje do Medicare, indywidualnych programów emerytalnych, tabeli śmiertelności itp. Przeczytaj więcej w sieci: http://retirementlc.com/documents/20151105BudgetAct.pdf.

Co do Social Security, to zmiany dotknęły małżonków, osoby rozwiedzione i samotne w zależności od ich wieku i sytuacji. Nie ma tylko różnic dla wdów i wdowców. Osoby objęte nowelizacją mają przed sobą mniej opcji, a ich planowanie emerytalne staje się prostsze choć mniej korzystne. Ciągle opłaca się pracować jak najdłużej, co najmniej do pełnego wieku emerytalnego. Natomiast osoby starsze, których ustawa nie dotyczy, powinny w pełni skorzystać z pozostałych do dyspozycji możliwości powiększenia swoich świadczeń Social Security.

Elżbieta Baumgartner

fot.Wikipedia

Categories: Porady

Comments

  1. roman
    roman 2 grudnia, 2015, 17:52

    Typowe dla Obamy i obecnej administracji. Emerytow nalezy maksymalnie przycisnac. Nielegalnym i tysiacom leniow, obibokow bedzie sie nadal wyplacac nieograniczone swiadczenia z pomocy spolecznej. Kolejny niesmieszny „joke” Obamy.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*