0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoradyWakacyjne zniżki dla seniorów

Wakacyjne zniżki dla seniorów

-

Nadeszło lato, pora na wyjazdy za miasto albo dalsze wycieczki. Podróże mogą okazać się tańsze, niż się wydaje, bo starsi podróżni uprawnieni są do licznych upustów cenowych niezależnie od tego, czy są na emeryturze czy nadal pracują. Warto o tym wiedzieć, żeby nie przegapić tego, co słusznie się im należy.

Kto jest seniorem

REKLAMA

Za osobę starszą uważa się tradycyjnie kogoś, kto ukończył 65 lat. Ale niektóre zniżki należą się już 60-latkom, a nawet 50-latkom. Na przykład, do American Association of Retired Persons (AARP) może zapisać się każdy, kto skończył 50 lat, a następnie korzystać z przywilejów dostępnych dla ich członków. Roczne członkostwo kosztuje 16 dol., a legitymację można otrzymać pocztą. Szczegóły w http://www.aarp.org albo pod numerem 1-800-566-0242.

Tańszy paszport

Warto wiedzieć, że emeryt, rencista, osoby niepełnosprawne (oraz ich małżonkowie) zapłacą za wydanie polskiego paszportu o 50 proc. mniej. Nie pobiera się opłat konsularnych za wydanie paszportu od osób, które w dniu złożenia wniosku miały ukończone 70 lat.

Najtańsze jest odnowienie paszportu w Polsce, bo kosztuje 140 zł, a zniżkowe tylko 70 złotych. Złożyć wniosek oraz odebrać paszport można tylko osobiście.

Dożywotnia przepustka do parków narodowych

Stany Zjednoczone słyną na całym świecie ze swoich parków narodowych – ponad 400 miejsc przyciąga 275 milionów turystów rocznie. Jeżeli skończyłeś 65 lat, to należy ci się dożywotnia przepustka do wszystkich parków i miejsc pamięci narodowej w USA administrowanych przez National Park Service. Przepustka kosztuje tylko 10 dol. i uprawnia do wjazdu samochodem z rodziną czy znajomymi, a także daje znaczące zniżki na kempingi, wycieczki czy wodowanie łodzi. Dla porównania, zwykli turyści płacą 80 dol. na rok na jeden samochód (karta America the Beautiful). Więcej: https://store.usgs.gov/pass/senior.html.

Rabaty w hotelach

Hotele przyciągają starszych podróżnych, oferując im atrakcyjne ceny. Oto przykłady:

Choice Hotels (Comfort Inn, Quality, Clarton, MainStay Suites, Roadway Inn, Comfort Suites) dają 10 proc. upustu osobom po sześćdziesiątce albo członkom AARP.
Best Western traktuje preferencyjnie podróżnych mających już 55 lat albo członkostwo AARP. Otrzymają oni 10-procentowy rabat i inne przywileje w rodzaju wczesnego zameldowania czy późnego wymeldowania.
W hotelach Marriott 62-letni i starsi seniorzy mogą zaoszczędzić 15 proc. lub więcej.
Wiele kempingów oferuje zniżkowe ceny dla seniorów. Sprawdź, zanim ruszysz w podróż.
Wniosek: gdy robisz rezerwację w hotelu, motelu, czy na kampingu, zawsze pytaj o zniżki dla seniorów. Najczęściej odpowiedź będzie pozytywna.

Taniej w restauracjach

Chcąc pozyskać klientów, wiele restauracji daje rabaty dla seniorów w określonych godzinach (np. wczesny obiad) albo w pewnych dniach tygodnia. Między innymi IHOP ma specjalne mniejsze i tańsze dania dla seniorów.

Znane z przychylności dla starszych osób są Denny’s, Bubba Gump Shrimp Co., Papa John’s, Outback Steakhouse, Golden Corral, Dunkin Donuts, Arby’s, IHOP i Applebee’s.

Bilety kolejowe

Podróżni, którzy ukończyli 62 lata, dostaną od amerykańskich linii kolejowych Amtrak 15 proc. upustu na większości kursów. Szczegóły na www.amtrak.com/seniors-discount. Na trasach między Stanami a Kanadą zniżka wynosi 10 proc. już dla 60-latków.

Polskie Koleje Państwowe są hojniejsze. PKP Intercity wprowadził Bilet dla Seniora. Każdy, kto skończył 60 lat, może liczyć na rabat w wysokości 30 procent. Z oferty można skorzystać we wszystkich krajowych pociągach przewoźnika, w tym Pendolino.

Zniżki w Polsce

Z racji wieku w Polsce mogą ci również przysługiwać różne upusty. Do najpopularniejszych należą zniżki na komunikację miejską. Na przykład w Warszawie emerytom oraz rencistom przysługuje 50-procentowa zniżka, a osoby, które ukończyły 70. rok życia, jeżdżą w Warszawie za darmo po okazaniu dokumentu ze zdjęciem zawierającym datę urodzenia.

Jeżeli spędzasz sporo czasu w Polsce, a ukończyłeś sześćdziesiątkę, to wyrób sobie w swoim mieście Kartę Seniora. Karty wydawane są na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w Klubach Seniora oraz na targach i wydarzeniach dla seniorów. Karta Seniora uprawnia do wielu lokalnych zniżek.

Korzystaj z aplikacji i witryn internetowych

Dla seniorów przeznaczone są różne inne zniżki: na bilety do kina, na wystawy, wycieczki, różne usługi, zakupy itp. Informacje o nich znajdziesz w internecie. W Google wpisz „senior discounts” i nazwę firmy. W przeszukaniu ofert w twojej okolicy pomoże witryna www.seniordiscounts.com.

Jeżeli masz smartphone, to zainstaluj sobie aplikacje w rodzaju Sciddy, AARP Member Advantage czy Senior Savings. Różne zniżki wynoszą od 10 do 20 proc., co może urosnąć do znacznych kwot.

Wnioski

Najwięcej zyskasz podróżując poza sezonem, gdy nie ma tłumów, a ceny przelotów, hoteli i biletów są niższe. Niezależnie od pory roku pytaj o zniżki dla seniorów. Nie spodziewaj się, że ktoś ci je zaoferuje. Wielu sprzedawców/kasjerów nie chce zgadywać wieku klientów, bo może to być dla nich temat drażliwy.

Miłych wakacji.

Elżbieta Baumgartner

fot.pixabay.com

REKLAMA

2091274584 views

REKLAMA

2091274887 views

REKLAMA

2093071347 views

REKLAMA

2091275169 views

REKLAMA

2091275318 views

REKLAMA

2091275465 views