Upiększy ogród, zaszkodzi zdrowiu

Uwaga na popularny nawóz

Częste stosowanie „Roundaup´u”, popularnego środka przeciw chwastom, upiększy ogród, lecz zaszkodzi ogrodnikowi.

fot.: MonsantoCo.

fot.: MonsantoCo.

Pismo naukowe Entropy ostrzega, że glyphosate, główny składnik „Roundup´u”, wykryto w produktach rolnych z pól odchwaszczanych tym środkiem. Osad glyphosatu w połączeniu z innymi zanieczyszczeniami środowiska zakłóca normalne funkcje organizmu. Wywołuje chorobę Parkinsona i raka oraz przyczynia się do bezpłodności.

„Wpływ na organizm człowieka nie jest natychmiastowy. Choroba postępuje powoli niszcząc komórki całego systemu” – ostrzega Stephanie Seneff, naukowiec z Masachusetts Institute of Technology, a zarazem autorka raportu przygotowanego wspólnie z konsultantem naukowym z Arthur D. Little, Inc. Anthony Samselem.

Nie jest to pierwsze ostrzeżene. Obrońcy środowiska, grupy konsumenckie i naukowcy z kilku państw już wcześniej nawoływali do ograniczenia, a nawet wycofania ze sprzedaży środków chwastobójczych zawierających glyphosate.

„Roundup” jest produktem kompanii Monsanto, która używa go do zmodyfikowanych genetycznie jadalnych roślin, w tym kukurydzy i buraków cukrowych, sadzonych na milionach akrów ziemi uprawnej w USA.

„Roundup” jest również najczęściej używanym herbicydem na polach golfowych, w ogrodach i na trawnikach.

Monsanto twierdzi, że środek ten jest całkowicie bezpieczny i znacznie mniej szkodliwy dla środowiska niż inne powszechnie stosowane herbicydy.

 (HP – eg)

Categories: Porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*