Odcinek 9. Waga (za) ciężka i strategie obronne

Odcinek 9. Waga (za) ciężka i strategie obronne

Do domu pozostało 100 mil, a kolega jadący w przeciwną stronę nadaje na CB-radio, że „waga otwarta i podobno nieźle trzepią”. Ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz po tygodniu jazdy, to inspekcja, i to tuż przed domem. Myśli zaczynają galopować po głowie i robisz rachunek sumienia. Czy wszystko w porządku? Dokumenty się zgadzają, wszystkie światełka na trucku pracują, pasy zapięte. Znajomy napis OPEN mruga już z daleka i wjeżdżasz na wagę. Nagle zimny pot oblewa ci czoło. Przypomniałeś sobie, że po ostatnim załadunku nie przeważyłeś się. Nie było gdzie, i do tego zawsze trafiałeś na zamkniętą wagą. Niby tylko cztery palety, ale ciężkie – na ostatniej osi możesz mieć za duże obciążenie.

fot.Wikipedia

fot.Wikipedia

Resztę historii możecie sobie dopisać, jak kto woli. Może przejechał, może go ściągnęli, dostał mandat, zrobili inspekcję, a na dodatek położyli spać na 10 godzin…

Chcielibyśmy, abyście bezstresowo przemierzali amerykańskie drogi, więc specjalnie dla was przeprowadziliśmy wywiady z oficerami DOT i policji stanowej. Pomogli nam opracować dziesięć punktów, które pozwolą zminimalizować prawdopodobieństwo zatrzymania, a w wypadku zaistnienia kontroli – złagodzić jej skutki.

Oto dziesięć wskazówek, które pozwolą pozostać poza zasięgiem DOT:

  1. Pamiętaj, żeby ciągnik i naczepa zawsze były czyste i zadbane.
  2. Zwróć uwagę na to, żeby nazwa firmy i numer DOT były widoczne, czytelne i po obu stronach pojazdu.
  3. Zawsze sprawdź przed wyjazdem, czy wszystkie lampy i markery są sprawne i świecą.
  4. Przeprowadź szkolenie z kierowcami na temat inspekcji drogowych, jak się zachowywać i jakie kroki należy podjąć, aby skrócić inspekcje do minimum.
  5. Przeprowadź szkolenie z kierowcami, podczas którego będziesz zadawał pytania mogące paść podczas inspekcji. Odpowiedzi powinny być jak najbardziej profesjonalne.
  6. Korzystaj z odpowiednich metod zabezpieczania ładunków, tak aby odpowiadały rodzajowi ładunku, który przewozisz.
  7. Zatrudniaj tylko kierowców, którzy spełniają wymagania z 49 CFR 391.11, czyli posiadają ważne karty medyczne, aktualne prawo jazdy oraz przeszli testy na narkotyki.
  8. Uczul kierowców, aby każdego dnia rozpoczynali pracę od inspekcji pojazdu przed wyjazdem.
  9. Dbaj o terminowe przeglądy zarówno ciągnika jak i naczepy.
  10. I ostatnia porada, która może bardzo pomoc już podczas samej inspekcji: bądźcie skłonni do współpracy i uprzejmi w stosunku do oficerów przeprowadzających inspekcje.

Allabouttrucks.us

Categories: Kierowcy, Porady, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*