Odcinek 11. Co opony lubią najbardziej

Odcinek 11. Co opony lubią najbardziej

Każdy z zawodowych kierowców wie, że w lecie ogumienie zużywa się najbardziej. O ile tegoroczna letnia aura tak bardzo nie doskwiera, o tyle pozostałości po jednej z najgorszych zim wciąż obserwujemy na drogach. A dziury w jezdni i wysokie temperatury – to jedna z najgorszych kombinacji dla opon.

fot.All About Trucks

fot.All About Trucks

Ręce zacierają właściciele zakładów wulkanizacyjnych, których tegoroczne obroty są rekordowe, a właściciele ciężarówek płaczą – i płacą. Zważywszy, że przynajmniej raz do roku (w zależności od pokonywanych mil) należy wymienić wszystkie opony – których jest w ciągniku i naczepie osiemnaście, a nowa opona kosztuje od 400 do 600 dolarów – to każdy dodatkowy wydatek na ogumienie to poważny cios w firmowy budżet. Dodatkowo pamiętajmy o obecnych przepisach bezpieczeństwa i o tym, że pierwszą rzeczą, jaką sprawdzi oficer DOT, to opony. Właściciele firm muszą uczulić kierowców, aby każdorazowo podczas inspekcji przed wyjazdem sprawdzali, czy nie ma uszkodzonych opon.

Prawidłowe ciśnienie, balans, zbieżność opon oraz ciężar i rozmieszczenie ładunku, a także pozycja ostatnich osi ma kolosalne znaczenie dla żywotności opon.

Kiedy zauważysz, że jedno z kół jest uszkodzone, wymień je jak najszybciej. Jeżeli to zaniedbasz, uszkodzona opona może spowodować defekt drugiej, dobrej. Wtedy koszty się mnożą. (Zapytajcie tych, którzy już mieli „przyjemność” korzystać z serwisu drogowego, ile zapłacili za robociznę i za oponę, nie licząc zmarnowanego czasu).

Na koniec trochę statystyk, które nie tylko są interesujące, ale mogą okazać się przydatne. Warto wiedzieć, że zużycie opon w tirach prowadzonych przez kierowców bez doświadczenia jest o 35 proc. większe niż w przypadku doświadczonych kierowców.

Na 100-punktowej skali zużycia ogumienia, gdzie im wyższy numer, tym nawierzchnia bardziej przyjazna oponom, możemy wyróżnić: asfalt – 100 pkt., beton – 95 pkt., żużel/żwir – 65 pkt., drogi nieutwardzone (tzw. dirt) – 50. Drogi płaskie to 100 pkt., lekko pagórkowate – 95 pkt., pagórkowate z częstymi zakrętami – 75 pkt., górskie – 50.

Stosując tę samą skalę, ale tym razem w stosunku do szybkości jazdy, zużycie opon przedstawia się następująco: prędkość 50 mil na godzinę – 100 pkt., 60 mil na godzinę – 85 pkt., 70 mil na godzinę – 75 pkt. oraz 80 mil na godzinę – 60 punktów.

Życzymy wszystkim kierowcom bezpiecznej i bezkolizyjnej drogi.

All About Trucks

Categories: Kierowcy, Porady, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*