Odcinek 10. Podatki drogowe

Odcinek 10. Podatki drogowe

W lecie piękna pogoda sprzyja bezstresowej pracy… Nie trzeba się martwić o śnieg i oblodzone drogi, ale i tak fiskus pamięta o kierowcach ciężarówek. W tym miesiącu nakładają się dwa podatki. Pierwszy to kwartalna IFTA, a drugi to płacony raz do roku tzw. Highway Use Tax, czyli podatek od użytkowania autostrad.

2290Ponieważ wielokrotnie otrzymywaliśmy pytania o wspomniane podatki, przybliżymy ich ogólny zarys. IFTA, czyli International Fuel Tax Agreement, jest umową, którą zawarło 48 stanów USA z kanadyjskimi prowincjami. Każda firma transportowa musi rozliczać się z tego podatku co kwartał, czyli cztery razy do roku (w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku). Najprościej mówiąc, jest to podatek naliczany od liczby przejechanych mil oraz zatankowanego paliwa w danym stanie. Informacje te muszą znaleźć się w każdym kwartalnym raporcie IFTA.

Na początku każdego roku kalendarzowego firmy transportowe otrzymują IFTA License (licencję IFTA) i dwie naklejki na każdą ciężarówkę. Naklejki, których kolor zmienia się co roku, powinny być umieszczone po obu stronach ciężarówki w widocznym miejscu. Warto dodać, że mieliśmy kilkanaście przypadków, kiedy kierowcy otrzymali mandaty za to, że mieli przyklejone więcej niż jedną parę naklejek IFTA, czyli z poprzednich lat. Kiedy zapytaliśmy oficera DOT o przyczynę, odpowiedział, że kolory naklejek powtarzają się co jakiś czas i dlatego można mieć tylko te z bieżącego roku.

Natomiast Highway Use Tax jest podatkiem federalnym i stanowym. Jest on ściągany od użytkowników dróg poruszających się pojazdami, których masa przekracza 55 tys. funtów. Podatek popularnie zwany 2290 (od formularza podatkowego 2290) jest przeznaczany na budowy, modernizacje i konserwację autostrad oraz na oddziały policji patrolujące autostrady. W roku 2014 wynosi on 550 dol. od ciężarówki i powinien być zapłacony do ostatniego dnia sierpnia. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę www.allabouttrucks.us, gdzie wystarczy kliknąć na zakładkę Tutorials+Help. W sposób bardzo jasny i przejrzysty są tam wyjaśnione problemy nurtujące wielu zawodowych kierowców.

www.allabouttrucks.us

Categories: Kierowcy, Porady, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*