Jak zapewnić sobie bezpieczne wakacje

Chcesz spędzić beztroskie wakacje? Upewnij się, że jesteś wraz z rodziną ubezpieczony na wypadek przykrych niespodzianek.

Ubezpieczenie w podróży

Przykład z życia: państwo Kowalscy wykupili wczasy na greckiej wyspie − przelot i pobyt w skromnym hotelu. Drugiego dnia na plaży pani Kowalska osunęła się na piasek i już nie wstała. Pogotowie dowiozło ją do szpitala, gdzie lekarze orzekli śmierć z powodu udaru mózgu. Pan Kowalski nie znał języka greckiego i nie wiedział co zrobić. Zadzwonił do swojego agenta podróży, który zakomunikował, że pakiet turystyczny obejmował również ubezpieczenie w podóży, więc pomógł zaaranżować transport ciała do Polski.

Travel insurance ma różne znaczenie. Może być ubezpieczeniem od wypadku w podróży, zapewniane przez agencję podróży albo kartę kredytową. Jeżeli przy pomocy karty kredytowej kupisz bilet na samolot, pociąg czy autobus dla siebie, małżonka czy dziecka, to automatycznie jesteś pokryty ubezpieczeniem zwanym travel accident insurance. Ubezpieczenie od wypadku w podróży ubezpiecza cię na wypadek śmierci, utraty członków, słuchu, wzroku itp. do wyznaczonej kwoty, nawet do miliona dolarów.

Ubezpieczenie na życie w podróży obejmuje jeszcze mniej, bo tylko okoliczność śmierci podróżnego. Wiele kart kredytowych zapewnia travel life insurance, jeżeli bilet wykupi się za pośrednictwem tej karty. Śmierć czy poważny wypadek na wakacjach to rzadkość, ale warto wiedzieć, że niektóre turystyczne pakiety oraz przejazdy wykupione na kartę kredytową miewają to ubezpieczone wliczone w cenę.

Ubezpiecz mądrze wypożyczony samochód

Turysta, który wynajmuje samochód, nie może obyć się bez jego ubezpieczenia. Wypożyczalnie samochodów sprzedają ubezpieczenia, które pokaźnie podnoszą koszt wynajmu. Warto wiedzieć, jak ten koszt zminimalizować.

Zapłać za wynajem samochodu kartą kredytową, a unikniesz konieczności wykupienia ubezpieczenia od uszkodzenia auta (collision damage waiver), które wynosi ok. 10-15 dol. na dzień. Ubezpieczenie to zostanie pokryte przez firmę – remitenta karty kredytowej. Zanim będziesz na nim polegać, sprawdź dokładnie wszelkie limitacje i warunki. Sprawdź również, jak skutki wypadku wynajętym samochodem pokrywają inne polisy: twoja polisa ubezpieczeniowa samochodu, domu oraz zdrowotna.

Ubezpieczenie od kosztów leczenia w podróży

Zanim wyjedziesz na dłuższy czas, dowiedz się, jakie są zasady ubezpieczenia w podróży (away from home) twojej polisy medycznej. Jeżeli w czasie podróży ulegniesz wypadkowi lub nagłej chorobie (złamanie nogi, atak serca, itp.), twoja ubezpieczalnia pewnie pokryje część kosztów. Będziesz musiał zapłacić za medyczne usługi gotówką, a potem ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów.

Uwaga: większość polis nie pokrywa kosztów leczenia urazów związanych z uprawianiem sportów ekstremalnych. Jadąc na wysokogórską wspinaczkę upewnij się, że masz odpowiednią asekurację. Przed wyjazdem na wyprawę z wysokim stopniem ryzyka rozważ wykupienie specjalnego ubezpieczenia. Transport na wypadek nagłego zachorowania gwarantują takie firmy jak Medjet Assistance (www.metjetassistance.com) za roczną składkę dla jednej osoby albo dla rodziny. Nieobliczona na zysk organizacja International Association for Medical Assistance for Travelers (www.iamat.org) kontaktuje podróżnych z lekarzami mówiącymi po angielsku na całym świecie.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży

Jeżeli planujesz wykupić drogi pakiet wycieczkowy albo rejs dookoła świata, rozważ ubezpieczenie od kosztów rezygnacji albo przerwania podróży (trip cancellation/trip interruption). Dostaniesz zwrot pieniędzy tylko w razie wydarzenia przewidzianego w umowie: w razie śmierci, wypadku, czy nagłego zachorowania twego, najbliższej rodziny lub współuczestnika podróży. Umowa może uwzględniać sytuację, gdy stałeś się ofiarą przestępstwa albo straciłeś pracę bez swojej winy.

Gdybyś chciał ubezpieczyć się na wypadek anulowania podróży z jakiegokolwiek powodu, to wybierz odpowiednią umowę, a dostaniesz zwrot tylko 50-70 proc. ceny biletu. Składka ubezpieczeniowa zależy od wartości zakupionego biletu i rodzaju umowy.

Karta kredytowa może ubezpieczyć cię na wypadek przerwania czy anulowania oraz oferować różne rodzaje pomocy w podróży. Przeczytaj kontrakt swojej karty kredytowej albo zadzwoń do swojego banku czy unii kredytowej.

Ubezpieczenie bagażu

Linie lotnicze są odpowiedzialne za zgubiony bagaż. Twoje prawa zależą od tego, czy jest to lot krajowy czy międzynarodowy.

W Stanach Zjednoczonych odpowiedzialność przewoźnika za zgubiony bagaż jest ograniczona do ok. 3 tys. dol. na osobę. Prawa pasażera odnośnie zgubionego bagażu reguluje „Baggage Rule”, 14 CFR Part 254 – Domestic Baggage Liability. Przeczytaj też: http://airconsumer.dot.gov/publications/flyrights.htm.

Na liniach międzynarodowych nasz bagaż jest ubezpieczony do ok. 1,5 tys. dol. Sposobem na otrzymanie większego odszkodowania jest przed odlotem zgłoszenie większej wartości swoich bagaży i uiszczenie dodatkowej opłaty. Jeżeli odszkodowanie linii lotniczych nie pokrywa w pełni twojej straty, to możesz ubiegać się o rekompensatę z tytułu ubezpieczenia właściciela domu albo lokatora. Przeczytaj dokładnie swoją polisę. Niektóre karty kredytowe oferują dodatkowe ubezpieczenie bagażu pasażerom, którzy kupili bilety posługując się tymi kartami.

Około 99 proc. zagubionych walizek się odnajduje. Jeżeli musisz kupić coś niezbędnego oczekując na bagaże, zachowaj paragony, to linie lotnicze zwrócą ci pieniądze. Linie lotnicze są skłonne wypłacić 25-50 dol. za dobę, maksymalnie do pięciu dni, do czasu gdy walizka się znajdzie.

Gdzie po pomoc

Im bardziej wyczynowe są twoje wakacje, tym bardziej potrzebujesz pakietu, który zabezpieczy cię od różnych ewentualności. Firmy takie, jak Travel Insurance Services (www.travelinsure.com), Travelex (www.travelex.com), czy CSA Travel Travel Protection (www.csatravelprotection.com) mają polisy na różne okoliczności. Spytaj o rekomendację swojego agenta podróży.

Elżbieta Baumgartner

 

***
Uwaga, pytania do autorki należy wysyłać e-mailem: poczta@poradniksukces.com

 

fot.designerpoint/pixabay.com

Categories: Porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*