Jak przygotować się do świątecznych zakupów

fot.WDnet Studio/pexels.com

fot.WDnet Studio/pexels.com

Po Święcie Dziękczynienia zaczął się już sezon przedświątecznych zakupów. Przygotujmy się, by kupić prezenty mądrze.

Okres pomiędzy Świętem Dziękczynienia a Bożym Narodzeniem daje sklepom około 40 procent dochodu. Symboliczną datą jest czarny piątek po Thanksgiving (ang. Black Friday), gdyż dopiero od tej daty roczne straty (symbolicznie nanoszone w księgowości na czerwono) zamieniają się na zyski (zapisywane na czarno). Sprzedaż w kilku ostatnich tygodniach roku decyduje o tym, że dany sklep wypracuje w roku kalendarzowym zysk, czy poniesie stratę. Dlatego detaliści przygotowują się do świątecznego sezonu bardzo starannie, bo jest to dla nich kwestia utrzymania się na rynku. Planują dekoracje, świąteczny asortyment, specjalne promocje. Warto wiedzieć, jak z tych wyprzedaży skorzystać. Oto kilka sugestii, jak oszczędzić znaczne kwoty robiąc zakupy nie tylko w grudniu, ale w przeciągu całego roku.

Znajdź się na liście adresowej sklepu

Jeżeli często robisz zakupy w jakimś domu towarowym, to zapisz się, by dostawać od nich informacje o promocjach. Wystarczy kupić coś, płacąc kartą kredytową, a zaczniesz dostawać pocztą broszurki i kupony. Wstaw swój adres e-mailowy w witrynie internetowej sklepu, a dostawać będziesz oferty pocztą elektroniczną.

Otwarcie konta kredytowego czy karty kredytowej sklepu czyni nas „insiderem” i daje specjalne prawa, o czym poniżej.

Poufne informacje o sklepie

Warto poznać sklep „od podszewki”, gdyż reguły udzielania upustów bywają korzystniejsze niż oficjalnie ogłaszane. Na przykład Bed Bath and Beyond rozsyła swoim klientom kupony na 20-procentowy upust albo 5-dolarową zniżkę przy zakupie artykułu w cenie 15 dol. lub większej. Kupony są imienne i mają termin ważności. Często jednak są przyjmowane bez względu na termin ważności i nazwisko właściciela. Mimo że instrukcje podają wyraźnie, że 5-dolarowa zniżka dotyczy jednego artykułu, sprzedawca uwzględni kilka tańszych rzeczy i chętnie odpisze 5 dol., gdy ich wartość osiągnie limit 15 dolarów.

Zapoznaj się bliżej ze sprzedawcą i kupuj tylko u niego. Sprzedawcom zależy na klientach, bo w wielu sklepach są rozliczani z utargu. Dowiaduj się u niego, kiedy i jakie wyprzedaże są planowane.

Uzyskaj kartę kredytową sklepu

Wyrób sobie kartę kredytową ulubionego domu towarowego, gdyż płacenie tą kartą upoważnia do dodatkowych rabatów. Sklepy tracą kilka procent od sprzedaży, gdy przyjmują typowe karty kredytowe (jak MasterCard, Visa czy American Express), więc agresywnie promują swoje własne. Często udzielają natychmiastowy 15-procentowy upust klientowi, który otworzy przy zakupie kartę.

Sklepy nagradzają też stałych klientów przez wpuszczenie ich do sklepu przed oficjalnym otwarciem drzwi.

Przygotuj listę zakupów

Zanim rzucisz się w wir zakupów, wiedz dokładnie, czego szukasz i jakie są ceny. Nie patrz tylko na procent upustu cenowego, nie daj się powodować impulsom, bo co ci po okazji, jeżeli dotyczy rzeczy zbędnych lub o pośledniej jakości.

Odrób pracę domową zanim wyjedziesz na zakupy. Zatłoczone sklepy, to nie jest miejsce na edukację. Jeżeli szukasz sprzętu komputerowego, elektronicznego czy gospodarstwa domowego, to poznaj i sprecyzuj potrzebne ci parametry. Znaj numery modeli, bo na przecenie może pojawić się starszy, a nie najnowszy, na który polujesz. Poznaj ranking poszczególnych modeli, ich wydajność czy niezawodność. Pomoże ci w tym witryna konsumenckiego miesięcznika “Consumer Reports” – www.ConsumerReports.org. Wiele informacji jest za darmo, więcej dla subskrybentów. Cena rocznego dostępu do ogromnej ilości konsumenckich informacji wynosi ok. 20 dol. rocznie.

Jeżeli planujesz polowanie w sieci, to upewnij się wcześniej, że wiesz, jak wybrany przedmiot wygląda. Czy to sprzęt elektroniczny, odzież, pościel itp., zobacz, przymierz i dotknij towar w rzeczywistym sklepie, by uniknąć niespodzianek.

Na Internet po pomoc w zakupach

W cybernetycznej przestrzeni istnieją tysiące placówek handlowych i niektóre z nich oferują towary po cenach znacznie niższych od cen tych samych artykułów w sklepach tradycyjnych czy też w najbardziej znanych placówkach online. W odnalezieniu takich okazji pomagają witryny internetowe zwane „bots” (skrót od ang. „robots” – roboty).

Consumer Reports Money Adviser przetestował sześć popularnych “botów”: www.Shopzilla.com, www.mySimon.com, www.NexTag.com, www.PriceGrabber.com, oraz www.Shopping.com. W każdej z tych witryn próbowano znaleźć najkorzystniejsze oferty tych samych 10 towarów. Najwyżej cenione są w Shopzilla i Shopping.com. Są największe, najsprawniejsze, najszybsze w przeszukiwaniu Internetu i obie wykrywają najniższe ceny poszukiwanych towarów.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z oferty danego sklepu nie kieruj się wyłącznie najniższą ceną towaru. Większość internetowych robotów umożliwia kalkulację podatku i kosztu przesyłki – wystarczy tylko wpisać w odpowiednim miejscu swój kod pocztowy. Jeżeli sklep jest w innym stanie, być może nie zapłacisz podatku od sprzedaży.

Zanim zdecydujemy się na zakup w jakimś sklepie online, którego jeszcze nie znamy, warto zapoznać się z jego zasadami przyjmowania zwrotów defektywnych lub niechcianych towarów. Warto również przeczytać, co o nim sądzą klienci, a gdy znajdziemy tam wiele skarg, skorzystajmy raczej z oferty innej znanej i sprawdzonej już placówki.

Aplikacje mobilne

Spośród mobilnych aplikacji, które wyszukują świąteczne okazje, “PC Magazine” najwyżej ocenił Red Laser, ShopSavvy, BuyVia, Purchx, ScanLife, ShopAdvisor, Walmart Savings Catcher, Price Scanner, Quick Scan. Nawiasem mówiąc, wiele aplikacji możesz używać codziennie. Przy pomocy swojego smartfonu i wspomnianych aplikacji możesz odczytać kod kreskowy towaru w sklepie i dowiedzieć się, gdzie znajdziesz korzystniejszą cenę.

Kupony, upusty

Wiele witryn internetowych trudni się zbieraniem informacji o kuponach i promocjach udzielanych przez sklepy zarówno internetowe jak i naziemne. Przykładem jest www.mycoupons.com, www.shopathome.com, www.retailmenot.com i wiele innych, plus wymienione powyżej aplikacje mobilne.

Jeżeli jesteś w sklepie, a zapomniałeś kuponu, albo go nie masz, spytaj kasjera, jak dostać upust. Może dać ci ulotkę sklepową lub użyć własnego kuponu.

Kupujesz przez internet i widzisz pole na promocyjny numer? Jeżeli kupujesz na znaczną kwotę, spytaj telefonicznie lub w sieci o jakieś promocje, a przynajmniej o bezpłatną przesyłkę. Nie kryj rozczarowania, gdy ci odmówią. Pracownicy są poinstruowani, by zadowolić klienta i czasem mają coś w zanadrzu.

Owocnych zakupów!

***
Uwaga, pytania do autorki należy wysyłać e-mailem: poczta@poradniksukces.com

 

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner

jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

Categories: Porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*