Jak obniżyć koszt wynajmu samochodu

fot.James De Maers/pixabay.com

fot.James De Maers/pixabay.com

 

Lato w pełni, urlop przed nami. Wielu z nas leci na wakacje samolotem i na lotnisku wypożycza auto. Warto zastanowić się, jak obniżyć koszt wynajmu.

Rezerwuj mądrze

Wypożyczalnie samochodów − Alamo, Avis, Budget, Dollar, Enterprise, Hertz, National, Thrifty i wiele innych − ostro ze sobą konkurują. Wybierz najkorzystniejszą cenę wynajmu samochodu przy pomocy takich serwisów, jak Orbitz, Expedia czy Kayak. Zarezerwuj wcześniej, bo wtedy ceny są korzystniejsze. Bez rezerwacji samochodu na lotnisku nie dostaniesz.

Wybierz nieduży samochód. Małe auto kosztuje mniej, mniej pali i łatwiej je zaparkować w zatłoczonych miastach. Możesz znaleźć oferty wypożyczenia po kilkanaście dolarów za dzień, ale pamiętaj, że ostateczna cena będzie znacznie wyższa, bo dojdą podatki, różne opłaty, a przede wszystkim − ubezpieczenie.

Zaoszczędź na ubezpieczeniu

Zapłać za wynajem samochodu kartą kredytową, a unikniesz konieczności wykupienia ubezpieczenia od uszkodzenia auta (collision damage waiver), które wynosi ok. 10-15 dol. na dzień. Ubezpieczenie to zostanie pokryte przez firmę – remitenta karty kredytowej. Zanim będziesz na nim polegać, sprawdź dokładnie wszelkie ograniczenia i warunki.

Uwaga: karta kredytowa pokrywa tylko straty poniesione w wyniku wypadku czy kradzieży samochodu, ale nie odpowiedzialność cywilną czy inne straty kierowcy. Jeżeli w wyniku wypadku wyrządzisz komuś szkody na mieniu czy zdrowiu, ty będziesz za nie odpowiedzialny. Dlatego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (ang. liability insurance) powinieneś wykupić w wypożyczalni samochodowej, chyba że masz to pokrycie z innego źródła, np. z polisy samochodowej, z polisy właściciela domu (homeowner’s insurance), albo z ubezpieczenia biznesowego twojego czy twojej firmy.

Sprawdź inne swoje polisy

Rada: sprawdź następujące polisy ubezpieczeniowe.

· Ubezpieczenie posiadanego samochodu. Przeczytaj polisę albo zadzwoń do swojego agenta, czy firmy ubezpieczeniowej i spytaj, w jakim wymiarze polisa pokrywa wypożyczane auta.

· Karta kredytowa często oferuje pokrycie naprawy wynajmowanego samochodu, opłacanego za pomocą tej karty. Opłaca przez to skutki zniszczenia auta wskutek wypadku lub kradzieży.

· Polisa właściciela domu zapłaci za przedmioty skradzione z wypożyczonego samochodu. Jeżeli masz wykupioną ogólną polisę (ang. umbrella policy) na pół miliona czy milion dolarów, to możesz spać spokojnie, gdyż pokryje ona twoje zobowiązania wynikające z odpowiedzialności cywilnej (szkody wyrządzone innym).

· Twoje ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszty ewentualnego leczenia ciebie, twoich dzieci i małżonka.

W kilku sytuacjach ubezpieczanie wynajmowanego samochodu ma sens. Dzieje się to wtedy, gdy nie masz żadnego innego, własnego ubezpieczenia. Niektóre polisy samochodowe odmawiają płacenia, jeżeli wypadek zdarzy się za granica, np. dalej niż 50 mil od granicy meksykańskiej. Ponadto, niektórzy kierowcy wolą zapłacić za dodatkowe ubezpieczenie wypożyczanego samochodu kilkadziesiąt dolarów po prostu dla świętego spokoju, ażeby w razie wypadku nie wzrosły stawki za ich prywatne samochodowe ubezpieczenie.

Uważaj na dodatkowego kierowcę

Przykład: żona robi plany − rezerwuje auto i płaci własną kartą kredytową, ale samochód prowadzić będzie mąż. W takiej sytuacji najemcą jest żona, a mąż − drugim kierowcą, za którego trzeba dopłacić około 10 dol. za dzień. W przeszłości małżonkowie mogli za darmo wymieniać się za kierownicą, ale wypożyczalnie zniosły ten przywilej.

Wniosek: za samochód powinien płacić kierowca. Jeżeli wypadek zdarzy się, gdy za kierownicą była nieupoważniona osoba, wypożyczalnia anuluje ubezpieczenie.

Zabierz własne akcesoria

GPS jest przydatny w dalekiej podróży, ale nie wypożyczaj go, bo zapłacisz 6-15 dol. za dzień. Obecnie niemal każdy telefon ma GPS. Zainstaluj Google Maps czy Waze. Nie daj się namówić na zasilacze sprzętu elektronicznego, czy muzyczne akcesoria.

Jeżeli to możliwe, skorzystaj z własnego fotela dla dziecka, by uniknąć płacenia średnio 13 dol. na dzień.

Bak pełny czy pusty?

Zasady płatności za paliwo mogą być różne. Dostajesz samochód z pełnym bakiem, ale możesz go zwrócić z bakiem pustym albo pełnym. Zadeklarujesz zwrot pełnego baku, a nie będzie pełny, wówczas wypożyczalnia policzy ci 7-8 dol. za każdy brakujący galon. Wypożyczalnie opisują swoje zasady płatności za paliwo na stronie internetowej oraz podają je w dokumentach przekazywanych z pojazdem.

Co jeszcze?

Na koniec rada − zastanów się, czy samochód jest ci potrzebny na całe wakacje. Sprawdź, czy wybrany hotel czy ośrodek turystyczny zapewnia transport z lotniska. Jeżeli tak, to skorzystaj z niego. Wyleguj się na plaży, korzystaj z pobliskich atrakcji, a po kilku dniach wynajmij auto w lokalnej wypożyczalni, która może być tańsza od tej na lotnisku.

Elżbieta Baumgartner

***
Uwaga, pytania do autorki należy wysyłać e-mailem: poczta@poradniksukces.com

Categories: Porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*