Jak kupować tanio z drugiej ręki

Jak kupować tanio z drugiej ręki

Pomówmy dziś o tym, jak kupić dobre prezenty świąteczne za ułamek ceny. Tydzień temu wyjaśniliśmy, jak kupować towary „z otwartego pudełka” (ang. open box), używane (preowned certified) oraz modele powystawowe (floor samples). Dziś skoncentrujmy się na towarach odnowionych fabrycznie, a także na aukcjach.

Odnowione fabryczne (ang. refurbished)

W internetowych sklepach czy na aukcjach często widać towary „refurbished”, czyli odnowione fabrycznie. Trudno dostrzec różnicę między sprzętem nowym a odnowionym. Najczęściej są to produkty, które:

– zostały zwrócone do sklepu w ramach tzw. gwarancji zadowolenia, bez podania przyczyny

– zostały zwrócone do producenta w ramach gwarancji

– mają kosmetyczne uszkodzenia, zadrapania, a to oznacza, że nie przeszły kontroli jakości u producenta i nie mogły być sprzedawane jako nowy produkt

– opakowanie zostało uszkodzone w trakcie transportu.

Sprzęt jest odnawiany przez producenta, przez sam sklep albo przez inną firmę. Każdy zapewnia, że wszystkie produkty są poddawane rygorystycznemu systemowi kontroli jakości, naprawiane w razie potrzeby i przepakowywane.

Odnowiony sprzęt jest na gwarancji. Jakość gwarancji zależy od wiarygodności gwaranta oraz od jej warunków.

Odnowiony i poświadczony

Najpewniejsze są towary odnowione i poświadczone przez samego producenta (refurbished certified). Certyfikowany znaczy, że produkt odesłany był do producenta, który potwierdził, że powinien być jak nowy.

Część towarów jest zwracana do producenta przez dystrybutorów (np. z powodu uszkodzonego pudełka), sklepy czy klientów (naprawy gwarancyjne). Wszystkie one są przez techników producenta sprawdzone, przetestowane oraz zaklasyfikowane jako w pełni sprawne. Sprzęt jest w dobrym stanie i w pełni sprawny technicznie, na pełnej gwarancji, ale nie może być sprzedany jako nowy, tylko jako odnowiony. Czasem nie ma oryginalnego opakowania i nosi drobne ślady użytkowania, dzięki czemu można nabyć oryginalny produkt po jeszcze korzystniejszej cenie. Przeważnie odnowiony sprzęt jest tańszy o 20-30 procent.

Dwa lata temu, gdy najnowszy wówczas model telefonu marki Samsung Galaxy kosztował ponad 700 dol., kupiłam refurbished certified, z gwarancją za 350 dol. w witrynie Newegg.com. Jeżeli uszkodzę albo zgubię komórkę, nie będzie to wielka strata.

Nie uganiaj się za nowinkami

Producenci często wypuszczają nowe modele sprzętu elektronicznego, więc ceny starszych szybko spadają. Po ukazaniu się smartfona marki Samsung Galaxy 8s, w ciągu kilku miesięcy cena poprzedniego modelu 7s spadła o połowę. Starsze modele są znacznie tańsze. Warto poczekać z zakupem, albo nabyć poprzednią wersję, szczególnie gdy najnowsza ma niewielkie ulepszenia.

Niektórzy uważają, że odnowiony sprzęt jest nawet lepszy od nowego. Argumentują, że każda maszyna kiedyś musi zawieść. Jeżeli w nowych egzemplarzach coś się popsuło, a zreperowała to renomowana firma, mała jest szansa na dalsze problemy. Gwarancja bywa taka sama jak na nowe egzemplarze, a nawet ma się tydzień albo dwa na oddanie telefonu, laptopa, telewizora czy kamery.

Każdy duży sklep chce pozbyć się odnowionego sprzętu, przeważnie na Internecie. Na przykład, Best Buy (www.BestBuy.com) ma dział Refurbished w swoim internetowym centrum obsługi. W innych sklepach internetowych wpisz w okienku „szukaj” słowo „refurbished” i nazwę sprzętu.

Może na eBay?

Tysiące towarów jest codziennie kupowanych na eBay, zarówno nowych, jak i używanych. Może to metoda dla ciebie? Rejestrujesz się na ebay.com i możesz albo wziąć udział w licytacji danego przedmiotu, albo kupić go po wystawionej cenie. Płacisz kartą kredytową albo przez Paypal.

Zanim to uczynisz, zapoznaj się z regułami chroniącymi prawa klienta. Program chroni twoich interesów w razie, gdybyś nie był zadowolony. Sprzedawcy starają się zadowolić kupujących, by utrzymać dobry ranking, który jest wyświetlany na ekranie, by przekonać klientów o ich wiarygodności. Walcząc o klienta, sprzedawcy znoszą często opłatę za przesyłkę, a jeżeli mieszkają w innym stanie – nie pobierają podatku od sprzedaży, przez co oszczędzasz dodatkowo.

Na Ebay sprzedają zarówno osoby indywidualne, producenci, jak i sklepy. Wiele towarów jest tam odnowionych i poświadczonych przez producenta z gwarancją i po znakomitej cenie. Warto przyjrzeć się tym ofertom.

Odwiedź też sklep Amazon.com. Ten internetowy kolos wystawia na sprzedaż nie tylko towary, które ma w magazynach, ale również oferowane przez innych sprzedawców. Informuje o ofertach towarów nowych, jak i używanych. Wiele popularnych używanych książek, w znakomitym stanie, można kupić nawet za jednego centa. Jedyny koszt – to przesyłka, czyli 3,99 dol.

Wniosek

Jeśli kupujesz sprzęt w „otwartym pudełku”, model wystawowy czy odnowiony, albo nabywasz używany samochód, możesz oszczędzić setki, nawet tysiące dolarów. Wiele okazji czeka na nas np. na eBay. Najważniejsze, żeby kupować w renomowanej firmie oraz po cenie, która da oszczędności i zrekompensuje ewentualne ryzyko. Zawsze sprawdzaj zasady zwrotu towarów oraz gwarancję, a będziesz mógł spać spokojnie.

Życzę pogodnych świąt!

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

fot.Markus Spiske/freeforcommercialuse.net/Pexels.com

Categories: Porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*