Co Obamacare wniosła dla imigrantów

Co Obamacare wniosła dla imigrantów

Od 1 listopada do 31 stycznia 2016 roku trwa okres zapisów do ubezpieczenia zdrowotnego zwanego powszechnie Obamacare. Warto przypomnieć jego zasady, a także wyjaśnić, jak dotyczy ono imigrantów.

Pytanie

Oto pytanie pana Jacka: „Pani Elżbieto. Dużo się słyszy o reformie ochrony zdrowia – dobrego i złego. Ale nie widzę informacji, jak Obamacare dotyczy imigrantów. Mam zieloną kartę od trzech lat, a moja żona ciągle czeka na legalizację papierów. Czy może pani wyjaśnić, czy jesteśmy uprawnieni do zakupu polisy zdrowotnej?”

Przypomnienie

Od początku 2014 roku Affordable Care Act, zwany potocznie Obamacare, ma zapewnić każdemu legalnemu mieszkańcowi USA przystępne ubezpieczenie zdrowotne. Posiadanie ubezpieczenia jest nie tylko przywilejem, ale i naszym obowiązkiem. Osoby o niewielkich zarobkach dostają dotacje na opłacanie składek oraz na pokrycie kosztów leczenia (ang. out-of-pocket expenses). Nieubezpieczeni, których stać na zakup, zapłacą karę.

Ustawa dała klientom wiele uprawnień, których brak odczuwany był dotkliwie w przeszłości. Polisy sprzedawane są przez prywatne firmy ubezpieczeniowe na wolnym rynku oraz na tzw. giełdach ubezpieczeniowych (ang. exchanges). Są to strony internetowe, które umożliwiają porównanie i wybór polisy, zapisanie się do danego planu i otrzymanie dotacji rządowych.

Wszelkie informacje podane są w witrynie www.healthcare.gov.

Obywatele i stali rezydenci będący w Stanach ponad 5 lat

Affordable Care Act daje naturalizowanym obywatelom i stałym rezydentom, mieszkającym w USA ponad pięć lat, takie same przywileje, jak rdzennym obywatelom USA:

· ci, którzy mają przychód poniżej 133 proc. granicy ubóstwa mogą otrzymać całkowicie bezpłatną opiekę zdrowotną w ramach Medicaid. Poprzednio limit wynosił 100 proc. i nadal wynosi w stanach, które nie przystały na rozszerzone Medicaid (patrz poniżej).

· ci, o przychodzie w przedziale 133 do 400 proc. granicy ubóstwa mogą być uprawnieni do rządowych dotacji do polisy zakupionej na ubezpieczeniowej giełdzie.

Granicą ubóstwa w roku 2015 jest  kwota 11770 dol. dla osoby samotnej, 15930 dol. dla dwóch osób, 20090 dol. dla trzech i 24250 dol. dla rodziny czteroosobowej (http://aspe.hhs.gov/poverty/index.cfm). Skoro imigranci z reguły zarabiają mniej od Amerykanów, to oni w znacznej mierze skorzystają z Medicaid i subsydiów.

Dokładnych informacji w języku polskim na temat zasad reformy ochrony zdrowia, rządowych dotacji, Medicare i Medicaid dostarcza książka pt. „Ochrona zdrowia w USA”. Upewnij się, że jest to wersja uaktualniona na rok 2014 albo 2015.

Stali rezydenci, będący w Stanach krócej niż 5 lat

Legalni rezydenci, którzy są w Stanach krócej niż 5 lat, mają również pełny dostęp do ubezpieczeń zdrowotnych oraz ewentualnych dotacji, jeżeli zarabiają poniżej 400 proc. granicy ubóstwa. Różnica w ich uprawnieniach polega na tym, że nie przysługuje im Medicaid. Ażeby dostać Medicaid, legalny rezydent musi uzyskać obywatelstwo albo odczekać 5 lat. Pan Jacek zalicza się do tej kategorii.

Nielegalni imigranci

Reforma ochrony zdrowia nic nie zmieniła dla nielegalnych imigrantów, w tym dla żony pana Jacka. Nie mogą oni kupić ubezpieczenia, otrzymać dotacji ani pełnego Medicaid. Medicaid zapłaci tylko za ich leczenie w nagłych przypadkach.

Osoby bez legalnego statusu imigracyjnego mogą się leczyć w lokalnych publicznych klinikach (Health Centers), gdzie nie będą pytani o status imigracyjny, a za pomoc zapłacą niewiele, zależnie od swego przychodu.

Ażeby znaleźć publiczną klinikę w swojej okolicy, udaj się do witryny Health Resources and Services Administration: http://findahealthcenter.hrsa.gov i wpisz swój numer kodu pocztowego.

Co nowego w Medicaid

Warto podkreślić korzystne zmiany w przepisach dotyczących Medicaid, bo są bardzo istotne.

Po pierwsze, Affordable Care Act podwyższył limit przychodu ze 100 proc. do 133 proc. granicy ubóstwa, co nazywa się „rozszerzonym” Medicaid. Połowa stanów przystała na rozszerzenie Medicaid, w tym New York, New Jersey, Illinois, Connecticut, Pensylwania, Kalifornia, Michigan. Jak podaje Healthcare.gov, w tych stanach osoba samotna dostanie Medicaid, jeżeli zarabia do 16242 dol. rocznie, a czteroosobowa rodzina – przy zarobkach poniżej 33465 dol. rocznie.

Po drugie, Affordable Care Act zniósł kryterium stanu majątkowego dla osób ubiegających się o ubezpieczenie zdrowotne poprzez Medicaid. Poprzednio limit stanu posiadania wynosił 2 tys. dol. dla osoby samotnej i 3 tys. dol. dla małżeństwa (dom, mieszkanie, samochód, działka na cmentarzu nie były uwzględniane). Obecnie tylko przychód jest brany pod uwagę, a nie majątek. Jest to dobra wiadomość dla oszczędnych imigrantów, którzy poprzednio byli karani za swoją skrzętność i musieli wydać uciułane pieniądze na leczenie zanim stawali się uprawnieni do pomocy Medicaid.

Stare przepisy, stawiające limit stanu majątkowego, pozostały dla osób ubiegających się o Medicaid na pokrycie kosztów domu opieki (ang. long-term care).

Po trzecie, Affordable Care Act bardzo uprościł sposób naliczania limitu przychodu wnioskodawcy. Zamiast skomplikowanego systemu ulg i odpisów (ang. deductions, „disregards”), teraz uwzględniany jest tylko Modified Adjusted Gross Income (MAGI) pomniejszony o 6 procent. Dla przeciętnej osoby przychód MAGI jest zbieżny z Adjusted Gross Income – liczbą z dolnego wiersza pierwszej strony deklaracji podatkowej.

Termin zapisów do Obamacare upływa z końcem stycznia przyszłego roku, ale nawet później można się zapisać Wnioski o Medicaid, CHIP dla dzieci można składać przez cały rok.

Elżbieta Baumgartner

fot.Yoon S. Byun/Pool/EPA

Categories: Porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*