Co nowego w twoich finansach w roku 2019

Co nowego w twoich finansach w roku 2019

Rok 2019 przynosi różne zmiany istotne dla naszego portfela zarówno w Stanach, jak i w Polsce. Oto co warto wiedzieć.

Zmiany w Social Security
65 milionów emerytów i rencistów otrzymało od Administracji Social Security podwyżkę największą od siedmiu lat w wysokości 2,8 procent ich świadczeń Social Security. Przeciętny emeryt dostaje 1461 dol. emerytury, a małżeństwo seniorów – 2448 dol.

Ażeby zaliczyć jeden kwartał stażu pracy, trzeba od 1 stycznia 2019 roku zarobić o 40 dol. więcej, czyli co najmniej 1360 dol. na kwartał, czyli 5440 dol. w roku, by mieć zaliczone 4 kwartały ubezpieczenia Social Security. Podwyższona została do 132 900 dol. rocznie podstawa zarobków, od których płaci się składki Social Security.

Coraz wyższy staje się w Stanach pełny wiek emerytalny. Dla tych, którzy w 2019 kończą 62 lata, pełny wiek emerytalny wynosi 66 lat i sześć miesięcy. Osoby te nadal mogą przejść wcześniej na emeryturę w wieku 62 lat, ale będzie ona zredukowana permanentnie o 27,5 proc. (a nie o 25 proc., jak poprzednio, gdy pełny wiek wynosił 65 lat). Więcej informacji w witrynie Administracji Social Security: www.ssa.gov.

Możesz więcej oszczędzać na emeryturę
Od 1 stycznia 2019 możemy wpłacać na konta emerytalne IRA o 500 dol. więcej, bo 6 tys. dol. rocznie. Wysokość wpłat na pracownicze konta emerytalne 401(k) podniesiona została z 18,5 tys. dol. do 19 tys. dol. rocznie, ale dopłata dla osób po pięćdziesiątce pozostała na poprzednim poziomie 6 tys. dol.

Osoby samozatrudnione mogą oszczędzać więcej na koncie SIMPLE IRA, bo do 13 tys. dol. rocznie (dotychczas 12,5 tys. dol.), a seniorzy dodatkowo do 3 tys. dol., tak jak poprzednio.

Wyższa płaca minimalna
Od początku roku minimalna płaca godzinowa została podniesiona w prawie dwudziestu stanach. Są to: Alaska, Arizona, Arkansas, Kalifornia, Kolorado, Delaware, District of Columbia, Floryda, Maine, Massachusetts, Minnesota, Missouri, Montana, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Oregon, Rhode Island and South Dakota. Najwięcej zarabiać będą pracownicy tam, gdzie koszt utrzymania jest najwyższy, czyli w Kalifornii (do 12 dol. w dużych firmach) i w stanie Nowy Jork (11,1 dol. za godzinę).

Ponadto, ponad czterdzieści miast i powiatów ustaliło minimalne wynagrodzenie na poziomie wyższym od stanowego. Na przykład, w mieście Nowy Jork duże firmy muszą płacić co najmniej 15 dol. na godzinę, a zatrudniające do 11 pracowników – co najmniej 13,5 dol. na godzinę.

W Illinois minimalna płaca pozostaje bez zmian – 8,25 dol. na godzinę, w powiecie Cook – 11 dol., a w mieście Chicago – 12 dol. na godzinę (13 dol. od 1 lipca 2019 roku). Po więcej informacji szukaj w sieci „2019 Minimum Wage Rate Increases”.

W Polsce można łatwiej sprzedać nieruchomość bez podatku
Nowelizacje przepisów opublikowane niedawno przez ministra finansów przewidują zmiany m.in. w zakresie opodatkowania w Polsce zysków po zbyciu nieruchomości, ważne dla wielu naszych czytelników.

Jak było? Przed 1 stycznia 2019 w Polsce obowiązywała ogólna zasada pięciu lat: tyle trzeba było poczekać ze zbyciem naszej nieruchomości, żeby nie płacić od sprzedaży 19-procentowego podatku. Okres pięciu lat zaczynał się liczyć od końca roku, w którym nabyliśmy nieruchomość. Zasada pięciu lat pozostaje, ale jest inaczej liczona.

Jak jest? W przypadku nieruchomości nabytych w spadku (lub drogą darowizny) począwszy od 1 stycznia 2019 roku, okres pięcioletni liczy się od momentu, w którym spadkodawca nabył nieruchomość, a nie – jak było do tej pory – od chwili odziedziczenia jej przez kolejną osobę. Zatem jeśli dostałeś mieszkanie w spadku po mamie, która była jego właścicielką wiele lat, to lokal możesz od razu sprzedać bez podatku.

Znowelizowane przepisy obejmą również zbycie nieruchomości przez wdowców i rozwodników. Osoby będące wdowcami lub będące po rozwodzie mogą sprzedać nieruchomość w ciągu 5 lat od daty jej nabycia do majątku wspólnego, a nie jak obecnie od dnia owdowienia lub rozwodu.

Zmieniły się nieco przepisy odnośnie ulgi mieszkaniowej, która pozwala na uniknięcie podatków, jeżeli przychód ze sprzedaży nieruchomości zostanie wydany na pokrycie celów mieszkaniowych. Od 1 stycznia 2019 roku okres wydania środków na własne cele mieszkaniowe został wydłużony do trzech lat. Pamiętaj jednak, że w ciągu tych trzech lat musisz stać się już pełnoprawnym właścicielem nowej nieruchomości, którą sfinansujesz pieniędzmi ze sprzedaży poprzedniej.

W Polsce wyższa kwota wolna od podatków
Osoby pobierające w Polsce renty albo emerytury przyjmą z ulgą wiadomość, że zapłacą mniej polskich podatków. To dlatego, że w Polsce wzrosła kwota wolna od podatków. Za rok 2018 oraz w roku 2019 rozliczymy polski podatek przy kwocie wolnej równiej maksymalnie 8 tys. zł. Jednakże, im większy dochód, tym niższa kwota wolna od podatku. Po przekroczeniu kwoty 127 tys. zł, kwota wolna od podatku nie występuje.

Wniosek: Odbiorcy rent i emerytur ZUS czy KRUS wynoszących poniżej ok. 666 zł miesięcznie podatku dochodowego nie płacą, więc zaliczek podatkowych im się nie odprowadza. Posiadacze wyższych świadczeń mogą oszacować swoje obowiązki podatkowe w witrynie: www.e-pity.pl/kwota-wolna-od-podatku-2018-kalkulator/.

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

 

fot.JESHOOTScom/Pixabay.com

Categories: Porady
Tags: finanse, porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*