Co nowego w Social Security na rok 2019

Co nowego w Social Security na rok 2019

Statystycy w Center for Budget and Policy Priorities wyliczyli, że dzięki świadczeniom Social Security biedy unika ponad połowa spośród 65 milionów odbiorców rent i emerytur. Nic więc dziwnego, że wszelkie nowiny dotyczące systemu Social Security są bardzo istotne. Oto kilka zmian, które następują w nowym roku.

Nowa karta Medicare
Począwszy od kwietnia 2018 roku Center of Medicare Services (CMS) wymienia stopniowo karty Medicare na takie z imieniem i nazwiskiem, a bez numeru Social Security (SSN). Zamiast SSN na karcie figuruje teraz numer Medicare, który składa się z kombinacji jedenastu cyfr i liter. Wymiana następuje stopniowo i ma się zakończyć w kwietniu 2019 roku.

Jeżeli już dostałeś nową kartę Medicare, to zrób jej kopię i włóż do portfela, a wyjmij kartę Social Security. Tak będzie bezpieczniej. W żadnym gabinecie lekarskim czy szpitalu o SSN pytać cię nie będą, tylko o numer Medicare. Więcej dowiesz się tu: www.medicare.gov/newcard/

Największa podwyżka świadczeń od siedmiu lat
Świadczenia Social Security są co roku podwyższane o tyle, ile wynosi wzrost kosztów utrzymania (Cost of Living Adjustment, w skrócie COLA). 65 milionów emerytów i rencistów otrzymało od początku tego roku podwyżkę w wysokości 2,8 proc. Przeciętny emeryt w roku 2019 dostaje 1461 dol., a małżeństwo seniorów – 2448 dol. miesięcznie.

Federalny limit świadczeń SSI wzrósł do 771 dol. dla osoby samotnej i 1157 dol. dla pary małżonków.

Zawiadomienie o waloryzacji w sieci
O waloryzacyjnej podwyżce seniorzy są informowani listownie. Po raz pierwszy mogą oni zobaczyć swoją “COLA Notice” na internecie, na swoim koncie ,,My Social Security”. Konto to zostało wprowadzone kilka lat temu i staje się coraz bardziej użyteczne. Kilka słów na jego temat.

SSA umożliwia każdej pracującej legalnie osobie dostęp do jej ubezpieczeniowych informacji przez Internet w witrynie www.ssa.gov/myaccount. Trzeba tam otworzyć konto, podając swoje dane osobowe. Zobaczysz swoją historię zarobkową ze wszystkich lat przepracowanych w USA, czyli rok po roku wysokość twoich wynagrodzeń, od których zapłaciłeś składki na Social Security i na Medicare. Jeżeli urząd Social Security zarejestrował co najmniej 40 kwartałów twojej pracy, to pokazuje również przewidywaną wysokość emerytury, do której będziesz uprawniony w wieku 62, w pełnym wieku emerytalnym oraz po ukończeniu 70 lat, a także wysokość renty inwalidzkiej i ewentualnych świadczeń rodzinnych. Gdy już pobierasz emeryturę albo rentę, możesz w sieci zmienić adres, ustalić przelew świadczeń, otrzymać duplikat karty Medicare, a od tego roku – dowiedzieć się o podwyżce.

SSA przez kilka lat będzie słać list o waloryzacji (COLA Notice) pocztą, ale zapowiada, że w przyszłości zaprzestanie i udostępni go tylko na sieci.

Wiek emerytalny coraz wyższy
Podczas gdy nasi krewni w Polsce przechodzą na spoczynek w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, Amerykanie pracują coraz dłużej.

Dla osób urodzonych w latach 1943-1954 pełny wiek emerytalny wynosi 66 lat, a wzrasta dla osób młodszych. Seniorzy urodzeni np. w roku 1957, którzy zechcieliby przejść na najwcześniejszą emeryturę w roku 2019, zauważą, że ich pełny wiek emerytalny wynosi 66 lat i 6 miesięcy. Nadal wolno im będzie udać się na spoczynek w wieku 62 lat, ale skoro pobierać będą świadczenia o 54 miesiące dłużej, dostaną tylko 72,5 proc. pełnej emerytury. Urodzona w 1957 roku niecierpliwa żona może w wieku 62 lat dostać rentę małżeńską, ale wyniesie ona tylko 33,8 proc. emerytury męża.

Wiek emerytalny wzrasta stopniowo o 2 miesiące co roku aż do 67 lat dla urodzonych w roku 1960 i wcześniej. Szczegóły pokazuje Retirement Age Calculator, www.ssa.gov/planners/retire/ageincrease.html.

Młody emeryt może więcej pracować
Emeryci, którzy nie osiągnęli pełnego wieku emerytalnego, mogą w 2019 roku zarabiać o 600 dol. więcej, bo 17 640 dol. (1470 dol. miesięcznie), bez redukcji ich świadczeń Social Security. Jeden dolar emerytury będzie im wstrzymany na każde dwa dolary zarobione powyżej tych pułapów.

Ci, którzy osiągną pełny wiek emerytalny w roku 2019, mogą zarobić 46 920 dol., o 1560 dol. więcej. Emerytura będzie im pomniejszana o jednego dolara na każde trzy zarobione powyżej tego limitu.

Inwalidzie wolno dorabiać więcej
Program Social Security wypłaca świadczenia dla 10 milionów osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Po podwyżce, przeciętny niepełnosprawny dostaje w 2019 roku 1234 dol., o 43 dol. więcej.

Osoby niepełnosprawne mogą zarobić o 40 dol. miesięcznie więcej niż w roku 2018, bo 1220 dol. Miesięcznie i ciągle pobierać rentę (Social Security Disability). Osoby ociemniałe dostały 70 dol. podwyżki, bo górny limit zarobków wzrósł dla nich do 2040 dol. miesięcznie.

Wyższe składki dla bogatych
Kilkanaście milionów osób będzie płacić wyższe składki. Podwyższona została o 4,5 tys, dol., bo do 132 900 dol., podstawa zarobków, od których pobierane jest 6,2 proc. składki na Social Security (drugie tyle płaci pracodawca).

Składki na Medicare pozostają bez zmian. Przypomnę, że składka ta (1,45 proc.) liczona jest od całości wynagrodzenia. Od roku 2013, dodatkowe 0,9 proc. pobierane jest od wynagrodzenia przekraczającego 250 tys. dol. Rocznie dla małżeństw i 200 tys. dol. dla osób samotnych. Oprócz tego 3,8 proc. podatku na Medicare jest odprowadzane od niektórych przychodów z inwestycji zamożnych podatników. Więcej informacji w witrynie Administracji Social Security: www.ssa.gov.

Wniosek
Przez wprowadzanie zmian w systemie Social Security, nasi ustawodawcy starają się dbać o obecnych emerytów i rencistów, ale również zapewnić wypłacalność systemu Social Security dla przyszłych pokoleń.

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

 

fot.123RF Stock Photos

Categories: Porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*