Wolny strzelec w Ameryce

Wolny strzelec w Ameryce

W ostatnich dwóch numerach opisałam, jakie możliwości dorabiania daje nam współczesna technologia i ostatnie trendy. Szukaj w sieci „Jak dorabiać nie wychodząc z domu” oraz „Jak dorabiać w wolnym czasie”. Powiedzmy, że zacząłeś wynajmować pokój przez Airbnb albo łapać fuchy na Angie’s List. A może jesteś popularną w okolicy „złotą rączką”. Nasuwa się pytanie: jakie formalności musisz spełnić, by być w zgodzie z przepisami?

Czy musisz mieć zarejestrowany biznes?
Nie musisz. Wyjaśnić należy, że odpłatna opieka nad dziećmi, remonty, koszenie trawy, naprawa komputera, pisanie artykułów czy jakikolwiek inny rodzaj dorywczych usług – to działalność gospodarcza. Nie trzeba mieć zarejestrowanego biznesu, żeby prowadzić działalność, czyli być samozatrudnionym. W Stanach każdy może pracować dla siebie, jeżeli posługuje się swoim imieniem i nazwiskiem. Tylko wtedy, gdy chcesz działać pod fikcyjną nazwą (np. Jan Kowalski Pierogi), tę nazwę trzeba zarejestrować, co wyjaśniam w książkach pt. „Otwieram biznes” i „Podatki i księgowość małego biznesu”. Mając zarejestrowaną firmę (ang. sole proprietorship), możesz na nią dostać numer podatkowy i otworzyć konto w banku.

Płatnicy zgłaszają przychód do IRS
Gdy sprzedajesz koszulki na Zazzle, albo swoje rękodzieła na Etsy, a zarobiłeś tam ponad 600 dol. w roku, to do 31 stycznia następnego roku firma prześle ci podsumowanie twoich przychodów na formularzu 1099-MISC. Również poważny zleceniodawca posyła taki formularz zleceniobiorcy, któremu wypłacił co najmniej 600 dol. Druk 1099-MISC jest jednocześnie słany do IRS, więc musisz ten przychód zadeklarować, w przeciwnym razie IRS upomni się o podatki.

Czy trzeba się rozliczać z gotówki?
Osoby prywatne druku 1099-MISC wystawiać nie muszą. Płacą kontraktorowi należną kwotę i na tym ich obowiązki się kończą. Forma zapłaty nie ma znaczenia: czy w gotówce, czeku imiennym, „gotówkowym”, przekazie pocztowym – zapłata za usługi jest przychodem, który przepisy nakazują ci deklarować i uiszczać należne podatki.

Jak się rozliczać z podatków
Przychody i koszty działalności gospodarczej deklaruje się na załączniku do głównego druku podatkowego, zwanym Schedule C, Profit or Losses from Business. Wydatki pomniejszają przychód jeden dolar do jednego, a jeżeli bilans roczny zamknął się stratą, możesz ją odpisać od innego przychodu – od wynagrodzenia z pracy swego albo małżonka. Od zysków netto płacisz podatek dochodowy i składki na Social Security (wyliczone na druku Schedule SE), przez co powiększysz sobie emeryturę. Porozmawiaj na ten temat ze swoim księgowym. W samodzielnym sporządzeniu zeznania podatkowego pomaga program Turbo Tax.

Zaliczki podatkowe
Pracodawca sam odprowadza pracownikom należne podatki, ale osoba samozatrudniona musi robić to sama. Jeżeli poślesz zbyt mało podatków, możesz zapłacić karę. Ktoś, kto dorabia po godzinach, może zwiększyć podatki odprowadzane przez pracodawcę (ang. tax withholdings) przez wypełnienie formularza W-4 w pracy. Również możesz sam słać zaliczki podatkowe przy pomocy formularza Schedule ES (Turbo Tax ci go wydrukuje). Kary ci nie grożą, jeżeli niedopłata podatków wynosi mniej niż 1000 dol.

Składki na Social Security
Korzyść z płacenia podatków polega nie tylko na spokoju sumienia, lecz na tym, że wypracowuje się emeryturę Social Security. Rozliczając się z podatków, osoba samozatrudniona płaci również składki emerytalne, które wynoszą 15,3 proc. Przychodu netto. Wylicza się je na załączniku zwanym Schedule SE.

Jeżeli zarobiłeś w ubiegłym roku na czysto na przykład 10 tys. dol., to składka emerytalna wynosi 1530 dol., ale jest ona odpisem od przychodu, wiec w sumie zapłacisz mniej. Twoje podatki dochodowe będą niewielkie, a nawet żadne, jeżeli zdeponujesz odpowiednią kwotę na konto emerytalne IRA czy SIMPLE IRA.

Uwaga żony dobrze zarabiających mężów: jeżeli połowa przyszłej emerytury waszego męża będzie większa od waszej własnej emerytury, to dopracowanie dodatkowych kwartałów Social Security nie ma znaczenia. Powód jest taki, że i tak dostaniecie rentę małżeńską (ang. spousal benefits) niezależnie od waszej historii zarobkowej.

Wydatki odpisem od przychodu
Przepisy dają przedsiębiorcom (mającym zarejestrowany biznes albo nie) rozliczne odpisy podatkowe, które powodują, że zapłacimy niewiele podatków, a może wcale. To zależy od wydatków poniesionych na uzyskanie przychodu i od odpisów, które nam przysługują.

Przedsiębiorcy i osoby pracujące dla siebie odliczają od przychodu koszty prowadzenia biznesu. Oczywiste jest odliczenie kosztów bezpośrednio związanych z działalnością, jak materiały, robocizna, reklama, transport, wynajem sprzętu, usługi, narzędzia itp. Odpisem mogą być też koszty pośrednie, takie jak komputer, fachowe książki i czasopisma, składki członkowskie profesjonalnych stowarzyszeń, konsultacje prawnika czy księgowego, materiały biurowe, znaczki pocztowe, kursy zawodowe, posiłki, przy których omawiasz biznesowe sprawy i wiele, wiele innych. Uwzględnić można koszt posiadania biura w domu oraz dojazdy. Osoba pracująca dla samej siebie może odpisać koszt ubezpieczenia zdrowotnego.

Chowaj pieniądze na kontach emerytalnych dla ludzi biznesu
Osoby pracujące na własny rachunek mają do swojej dyspozycji kilka rodzajów programów emerytalnych: SIMPLE IRA, Keogh i SEP. Najkorzystniejszy dla drobnego przedsiębiorcy SIMPLE IRA, gdzie do 31 grudnia możesz wpłacić do 12,5 tys. dol. plus dodatkowo 3 tys. dol., jeżeli jesteś po pięćdziesiątce. Więcej przeczytasz w książce poświęconej indywidualnym programom emerytalnym pt. „Amerykańskie emerytury”.

Wnioski
Osoba, która w Stanach pracuje na własną rękę, nie musi spełniać wielu formalności, a rozliczne odpisy pomogą jej zminimalizować podatki dochodowe, a może całkowicie ich uniknąć.

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

fot.pxhere.com

Categories: Porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*