Jak chronić pieniądze na wakacjach

Nic bardziej przykrego, niż znaleźć się z dala od domu bez pieniędzy. Nie pozwól, by brak dostępu do funduszy, złodziej czy pech zrujnował ci wakacje. Oto kilka prostych wskazówek, które sprawią, że będziesz podróżował i wypoczywał bezpiecznie.

Opróżnij portfel

Częstą niedogodnością na wakacjach jest utrata portfela czy torebki. Żeby zminimalizować potencjalne problemy, opróżnij portfel do maksimum. Zostaw w domu dokumenty, których nie potrzebujesz na wyjeździe, jak karta Social Security, legitymacja służbowa, miesięczny bilet kolejowy czy paszport (jeżeli pozostajesz w kraju). Nie zabieraj ze sobą książeczki czekowej. Pozostaw w portfelu dwie karty kredytowe, kartę ubezpieczenia zdrowotnego, prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu. Rozstań się z notatkami, paragonami, licznymi zdjęciami itp. Odchudzony portfel nosić się będzie łatwiej, a wetknięty w tylnej (zapiętej na guzik) kieszeni spodni nie będzie swoją nadwagą kusił kieszonkowców.

Zrób kopie dokumentów

Na wypadek utraty portfela zrób fotokopie ważnych dokumentów: kart kredytowych, prawa jazdy, dokumentu rejestracyjnego auta, paszportu, karty medycznej oraz biletów lotniczych. Spisz numery telefonów, gdzie trzeba zadzwonić, by skasować karty kredytowe w razie ich kradzieży czy zgubienia.
Przy okazji pomyśl o duplikacie kluczy. Weź ze sobą zapasowy klucz do samochodu i zostaw zapasowy komplet kluczy do domu zaprzyjaźnionych sąsiadów czy też w przemyślnej skrytce w ogródku.

Płać kartą kredytową

Popularne karty kredytowe – MasterCard, Visa czy American Express – przyjmowane są na całym świecie, nawet w rozwijających się krajach.
Większość kart kredytowych ma zasadę „zerowej odpowiedzialności” klienta. Ustawa zwana Fair Credit Billing Act precyzuje, że w razie nieautoryzowanego użycia karty, właściciel karty może co najwyżej stracić 50 dolarów. Dystrybutorzy kart rezygnują nawet z upominania się o tę kwotę i całkowicie przejmują odpowiedzialność za nieautoryzowane czy omyłkowe obciążenia. Im szybciej poinformujesz swój bank o stracie karty, tym lepiej, więc koniecznie miej przy sobie kontaktowe informacje.

Sprawdź limit na karcie kredytowej

Kartą kredytową płaci się łatwo, a na wakacjach pieniądze idą jak woda. Monitoruj stan zadłużenia, by nie zbliżyć się do limitu kredytowego. Nie ma nic bardziej przykrego, jak znaleźć się daleko od domu i dowiedzieć się, że nie możemy zatankować benzyny, bo karta została zablokowana. Inna przykra konsekwencja – bank może naliczyć nam karę za przekroczenie limitu.
Przed wyjazdem należy sprawdzić dostępny limit na naszej karcie. Jeżeli jest za niski, można go zwiększyć spłacając całość lub część zadłużenia. Wieloletni klienci mogą poprosić swój bank o podwyższenie limitu o tysiąc czy dwa tysiące dolarów.

Poinformuj bank o planach podróży

Programy komputerowe monitorują transakcje klientów w poszukiwaniu nietypowych transakcji, które mogą być robione przez oszustów. Kilka szybkich transakcji w odległym miejscu może zaalarmować bank. Kiedyś we Florencji nie mogłam zapłacić za benzynę. Zadzwoniłam do swego banku i dowiedziałam się, że ktoś we Włoszech próbuje zatankować na moją kartę. Wyjaśniłam, że to właśnie ja. Kartę mi natychmiast odblokowano tłumacząc, że złodzieje często próbują użyć skradzionych kart na stacjach benzynowych.
Upewnij się, że bank (emitent karty kredytowej) ma twój numer telefonu, a najlepiej komórki, gdyż w razie nietypowej transakcji może do ciebie zadzwonić i spytać o jej potwierdzenie.

Pamiętaj o zablokowaniu karty

Przed wyjazdem na wakacje często rezerwujemy hotel czy samochód na kartę kredytową. Wielu z nas nie jest świadomych, że choć nie wydaliśmy jeszcze ani centa, mamy pomniejszony limit środków dostępnych na karcie. Będąc na wycieczce daleko od domu dowiadujemy się, że nasza karta wyczerpała swój limit i nie możemy zapłacić należności. Oto dlaczego.
Przed wyjazdem pewnie posłużysz się kartą kredytową, by dokonać rezerwacji. Wypożyczalnia samochodów czy hotel kontaktują się z wydawcą karty, sprawdzają jej ważność i podają przybliżoną wysokość rachunku. Ta kwota jest odjęta od dostępnego ci limitu, co nazywa się blokadą kredytu. By ochronić się przed skutkami blokady, podnieś limit kredytu i miej przy sobie dwie karty kredytowe.

Zapewnij sobie dostęp do gotówki

W podróży nie potrzebujesz dużo gotówki, ale musisz mieć do niej dostęp w razie potrzeby. Umożliwi ci to karta kredytowa czy płatnicza w każdym bankomacie, pod warunkiem, że pamiętasz hasło. Upewnij się, że karta działa, bo niektóre wygasają, jeżeli nie zostaną aktywowane czy użyte przez pół roku.
Skoro mówimy o gotówce, to warto przypomnieć, że należy deklarować gotówkę przewożoną przez granicę, jeżeli jej wartość przekracza 10 tys. dolarów. Limit gotówki na granicach Unii Europejskiej wynosi 10 tys. euro.

Strzeż się kieszonkowców

Nic bardziej nie zepsuje wakacji, niż strata portfela czy dokumentów. Złodzieje lubią miejsca popularne wśród turystów. Nie zostawiaj bagażu bez nadzoru, nie przewieszaj torebki przez oparcie krzesła, lecz trzymaj ją na kolanach. Najlepiej jest nosić dokumenty przy sobie – czyli w portfelu przywieszonym do paska czy na szyi pod koszulą. Dyndająca torebka czy portfel wypychający kieszeń – to proszenie się o kłopot. Nawiasem mówiąc – najswobodniej poczujesz się, jeżeli biżuterię, drogie elektroniczne cacka, a także nadmiar ciuchów zostawisz w domu.

Gdy wrócisz do domu

Po powrocie z wakacji sprawdź wszystkie zakupy dokonane na kartę kredytową, transakcje na kartach płatniczych czy w bankomatach. Nie czekaj, aż dostaniesz miesięczny raport. Każdy bank daje wgląd w stan konta przez komputer. Donieś bankowi o ewentualnych błędach czy nieautoryzowanych transakcjach, a nie będziesz odpowiedzialny za straty.
Życzę udanych wakacji.

***
Uwaga, pytania do autorki należy wysyłać e-mailem: poczta@poradniksukces.com

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

Categories: Porady
Tags: finanse, porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*