18-kołowcem przez Amerykę. Zdrowy jak… kierowca ciężarówki. Odcinek 5

18-kołowcem przez Amerykę. Zdrowy jak… kierowca ciężarówki. Odcinek 5

Typowy samochód osobowy w USA waży 3180 funtów (1,4 t) i ma długość 14,5 stóp (4,4 m), a załadowany samochód ciężarowy z naczepą waży 80 tys. funtów (36,3 t) i ma długość 65 stóp (19,8 m). Przeciętny kierowca osobówki spędza za kierownicą godzinę i 38 minut dziennie, podczas gdy zawodowy kierowca może prowadzić dziennie do 11 godzin. Już tylko te dwa fakty proszą się o wyższe wymogi zdrowotne dla zawodowców.

fot.All About Trucks

fot.All About Trucks

Obecnie Departament Transportu (DOT) wymaga, aby każdy ubiegający się o zawodowe prawo jazdy – Commercial Driver License (CDL) posiadał ważną kartę medyczną (medical card). Można ją zdobyć, przechodząc serię określonych badań lekarskich, począwszy od kompleksowego badania fizykalnego organizmu poprzez badanie słuchu i wzroku, aż do pomiaru ciśnienia krwi i badania moczu. Ponadto sprawdzana jest historia zdrowia psychicznego. Kierowca musi być wolny od wszelkich chorób i ułomności fizycznych, które mogłyby utrudniać kierowanie pojazdem. Nie może mieć cukrzycy, padaczki, chorób sercowych. Nie może nadużywać alkoholu ani korzystać z substancji odurzających. Badanie lekarskie musi jednoznacznie stwierdzić, że kandydat nie boryka się z żadnym z powyższych problemów.

Karta medyczna jest ważna przez dwa lata, pod warunkiem jednak, że nie wykryto żadnych problemów zdrowotnych wymagających częstszego monitorowania, lecz niedyskwalifikujących z zawodu. O ile dotychczas zdobycie takiej karty nie było większym problemem (pomimo chorób kierowcy zawsze znalazł się jakiś lekarz, który przymykał oko, lub w ekstremalnych przypadkach kierowcy fałszowali karty), o tyle od maja br. tylko faktycznie zdrowi kandydaci mogą wykonywać zawód kierowcy.

Od 21 maja 2014 roku badania mogą być przeprowadzane wyłącznie przez lekarzy (i inne osoby uprawnione) zarejestrowanych w National Registry of Certified Medical Examiners (NRCME). Aby znaleźć się w rejestrze, kandydat musi przejść specjalne szkolenie, na którym oprócz wymogów medycznych, zapoznaje się ze standardami Federal Motor Carrier Safety Administration (FMCSA). Każda z tych osób otrzymuje numer, który automatycznie trafia do rejestru.

Do tej pory na karcie medycznej widniało tylko nazwisko wraz z podpisem lekarza przeprowadzającego badanie – od maja znajduje się tam również jego numer. Osoba, która nie posiada takiego numeru, nie jest uprawniona do przeprowadzania badań dla kierowców ubiegających się bądź posiadających CDL.

Zawodowi kierowcy będą mieli o tyle prościej, że od stycznia 2015 roku już nie będą musieli okazywać swojej karty medycznej na przykład podczas inspekcji drogowej. Karta będzie już w krajowym rejestrze i automatycznie ukaże się w momencie, kiedy policjant bądź oficer DOT wprowadzi dane CDL do komputera.

I dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wyrobili sobie kartę medyczną przed majem 2014 roku – pomimo zmiany przepisów karta nie traci ważności. Szerokiej drogi!

All About Trucks

www.allabouttrucks.us

Categories: Kierowcy, Porady, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*