Znaczenie słuchu fonemowego w rozwoju mowy dziecka

Znaczenie słuchu fonemowego w rozwoju mowy dziecka

Wyróżniamy trzy typy słuchu: fizyczny, muzyczny i fonemowy. Tak jak dwa pierwsze są znane większości ludzi, tak ostatni jest znany zazwyczaj tylko logopedom. Stąd pomysł na artykuł napisany przede wszystkim z myślą o rodzicach, którzy są obserwatorami i słuchaczami swoich dzieci, spędzają dużo czasu ze swoimi pociechami i często są pierwszymi osobami obserwującymi u swoich dzieci trudności ze słuchem i w konsekwencji z rozwojem mowy.

Słuch fonemowy to termin dobrze znany logopedom, dotyczy umiejętności różnicowania głosek podobnie brzmiących oraz odróżniania ich znaczenia np. „kura-góra”, „Tomek-domek”. Rozwija się tylko wtedy, kiedy dziecko ma sprawny słuch fizyczny, czyli słyszy i reaguje na dźwięki i odgłosy otoczenia np. pukanie do drzwi, odgłos karetki, szelest papierka po cukierku itp.
Sprawny słuch jest decydującym czynnikiem wpływającym na rozwój mowy dziecka, ponieważ warunkuje dojrzewanie słuchu fonemowego, który umożliwia dziecku rozróżnianie głosek podobnie brzmiących np. [p – b] w słowach „pa-pa” na pożegnanie i „baba” na babcię.

 

 

Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl oraz w wydaniu weekendowym “Dziennika Związkowego”.

 

 

Anna Skiba

– logopeda, neurologopeda kliniczny, specjalista wczesnej interwencji logopedycznej, autorka poradnika „Rozwój maluszka w małym paluszku. Rozwój dziecka od 0-3 lat. Pytania, odpowiedzi i krótkie wyjaśnienia. Dla rodziców i terapeutów”.

 

fot.pxhere.com

Categories: Poradnik rodzica

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*