Rola ojca w rodzinie

fot.Pezibear/pixabay.com

fot.Pezibear/pixabay.com

Rola ojca we współczesnej rodzinie jest nie do przecenienia. Ojciec potrzebny jest i synowi, i córce, i matce swoich dzieci. Nieobecność ojca może powodować poważne konsekwencje.

Rodzina jest pierwszą i podstawową grupą społeczną dla dziecka. Determinuje, a przynajmniej współkształtuje wiele wymiarów późniejszych faz ludzkiego życia. Na przestrzeni wieków i postępu cywilizacyjnego stopniowo zmieniał się status i rola ojca w rodzinie.

Obecnie coraz częściej docenia się znaczenie interakcji między ojcem a małym dzieckiem (we wcześniejszych cywilizacjach opiekę nad małym dzieckiem przypisywało się głównie matkom). Małe dzieci do ok. 2.-3. roku życia bardziej lgną do matek, co jest naturalnym zjawiskiem, ale wbrew wcześniejszym przekonaniom nie oznacza to, że ojca w tym okresie nie potrzebują.

 

 

– Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl

 

Urszula Kruszewska-Mazurek – psycholog, ukończyła Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii. Specjalizuje się w zaburzeniach zachowania, emocji i rozwoju dzieci.

Categories: Poradnik rodzica
Tags: poradnik, rodzice

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*