Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka często sprawia rodzicom wiele problemów – wyjęcie z nosa tego, co tam zalega, obcięcie maleńkich paznokci i pielęgnacja. A tymczasem przy dobrym podejściu – nie może się nie udać!

W przypadku pępka są dwa podejścia, pierwsze to: nie ruszać, a drugie: delikatnie pielęgnować. Jesteśmy zwolennikami pielęgnacji, ponieważ dzieciom zdarza się zasikać kikut pępowiny, a wtedy trudniej się goi i łatwo o stan zapalny. Do pielęgnacji będzie potrzebny octanisept, preparat, który kupujemy w aptece i ma postać sprayu. Raz na dobę, w czasie kąpieli myje się pępek wodą z mydłem i dokładnie spłukuje. Po kąpieli wycieramy go do sucha jałowym gazikiem ze szczególnym uwzględnieniem miejsca oddzielania się pępowiny od pępka, a następnie spryskujemy octaniseptem i pozostawiamy do wyschnięcia. Dodatkowo spryskujemy pępek, jeśli dziecko zanieczyści to miejsce moczem lub kupką. Kikut pępowiny najczęściej odpada między 7-14 dobą życia. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, ropna wydzielina lub cuchnący zapach – trzeba się szybko skonsultować z lekarzem.

 

 

Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl

 

 

Katarzyna Trzaska – położna pracująca w zawodzie od 14 lat. Od początku swojej drogi związana z blokiem porodowym szpitala św. Zofii w Warszawie. Bycie położną to nie tylko jej zawód, ale także pasja.

fot.smpratt90/Pixabay.com

Categories: Poradnik rodzica

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*