Konstruktywna złość

fot.123RF Stock Photos

Złość to wierny towarzysz rodzica. Wieczne zmęczenie, stres, wiele potrzeb odsuwasz w czasie, na potem, na kiedyś. Do tego dochodzi złość na dzieci spotęgowana twoimi własnymi trudnościami. Złość – czujesz ją, gdy przelała się czara: stresu, zmagań, niewyspania, opieki i odpowiedzialności za wszystkich. Ale mimo wszystko, złość jest naszym sprzymierzeńcem.

Złość jest naszym sprzymierzeńcem, bo przypomina nam o tym, co w rzeczywistości dla nas ważne. O tym, że też chcielibyśmy być ważni, a nie tylko nasze dzieci. Chcielibyśmy zadbać też o siebie, o relację z drugim rodzicem, z przyjaciółmi. Tymczasem w kręgu zainteresowań znajdują się tylko dzieci, ich potrzeby, ich relacje, ich przyjaciele, ich zabawki, ich prace domowe i ich problemy. Bardzo trudno jest odkładać siebie na wieczne potem i złość nam m.in. o tym przypomina – żeby nie odkładać, żeby zadbać o siebie tu i teraz.

 

Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl

 

 

Emilia Kulpa-Nowak – założycielka i była redaktor naczelna portalu DzielnicaRodzica.pl, autorka artykułów głównie o dobrym rodzicielstwie. Praca zawodowa i prywatne życie przeplatają się u niej, bo uczy się od swoich dzieci, jednocześnie stara się uważnie je prowadzić przez świat. Dużo czyta, szuka, słucha intuicji, czasami jest nauczycielem, a czasami uczniem. Prowadzi warsztaty dla rodziców, wkrótce ukaże się jej książka dla rodziców.

Categories: Poradnik rodzica

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*