Kiedy rodzina się rozpada… 

Kiedy rodzina się rozpada… 

Czasami gorące uczucia i wzajemna fascynacja znikają, zapada decyzja o rozwodzie. Jest to moment, który wyzwala w ludziach mnóstwo emocji. Co się dzieje z emocjami dzieci, jak im pomóc?

Wszystkie dzieci reagują jak sejsmografy na zmieniającą się w domu atmosferę. Maluchy wiedzą jedynie, że coś jest nie tak, starsze zadają sobie milion pytań. Najważniejsze z nich: czy to z mojego powodu? Poczucie winy jest trującą, hamującą emocją, która pęta aktywność, zabija radość życia, zaniża samoocenę. Nie brak też innych odczuć – smutku, rozdarcia, złości, żalu, poczucia niemocy. Jak zatem sprawić, by nasze dziecko przebrnęło przez rozwód rodziców z jak najmniejszymi ubytkami emocjonalnymi?

– Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl

 

 

Maria Trojanowicz-Kasprzak, Anna M. Witkowska

Maria Trojanowicz-Kasprzakfilolog polski, pedagog przedszkolny z wieloletnim stażem.
W 1996 roku otrzymała tytuł Nauczyciela Roku – „za szczególnie wyróżniającą umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych nauczyciel-dziecko, za tworzenie właściwego klimatu i atmosfery w grupie dzieci, za wdrażanie innowacyjnych metod i programów oraz nowoczesnych technik czytania”. Publikowała w czasopismach „Życie Szkoły” i „Wychowanie w Przedszkolu”.

Anna M. Witkowska, absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku pedagogiki specjalnej. W roku 1988 obroniła pracę magisterską poruszającą zagadnienie funkcjonowania szkolnego dzieci z rodzin rozbitych. W zawodzie pracuje 25 lat, z czego zdecydowaną większość czasu z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie i ruchowo.

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

 

Categories: Poradnik rodzica

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*