Jak karmić i nie krzywdzić? Dlaczego nie należy zmuszać dziecka do jedzenia

Jak karmić i nie krzywdzić? Dlaczego nie należy zmuszać dziecka do jedzenia

Karmienie – interakcja pomiędzy opiekunem a dzieckiem; czynność, która dotyczy każdego człowieka i jest wstępem do samodzielnego jedzenia. To, w jaki sposób przebiega karmienie, ma ogromny wpływ na całe nasze życie, na to, co i jak jemy, w jakich ilościach, a także jak w przyszłości będziemy karmić swoje własne dzieci.

Karmienie bywa porównywane do tańca, w którym dziecko prowadzi, a rodzic podąża za nim. Jeśli dziecko robi krok do przodu lub do tyłu, rodzic również. Tylko wnikliwa obserwacja, zrozumienie, odczytywanie sygnałów i podążanie pozwala na harmonijny taniec. Tak samo jest w codziennym karmieniu. Równowaga i harmonia są podstawą do „płynnego” karmienia. Aby powyższa harmonia była zachowana, a karmienie było spójne, musimy pamiętać o kilku zasadach. Pozwolą nam one umilić porę posiłków, pozwolą zrozumieć, dlaczego pewnych zachowań należy unikać i jak karmić, by nie krzywdzić dziecka.

 

 

– Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl

 

Marta Baj Lieder
logopeda wczesnej interwencji, terapeuta integracji sensorycznej, nauczyciel przedszkolny. Uczestniczka wielu szkoleń i konferencji logopedycznych. Jest autorką książki dla rodziców, nauczycieli i terapeutów „Barwy świata” oraz licznych tekstów umieszczanych na ogólnopolskich portalach.

 

fot.EdMontez/pixabay.com

Categories: Poradnik rodzica

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*