I tylko ten smutek…

fot.123RF Stock Photos

Zamiast radości niepokój, zmęczenie i poczucie złapania w pułapkę. To, co miało cieszyć, martwi i budzi niepokój, o którym czasem trudno mówić innym lub przyznać się przed samą sobą. Czym jest depresja poporodowa i dlaczego towarzyszy narodzinom dziecka, które stereotypowo z depresją najmniej się kojarzą?

Około 13 proc. kobiet doświadcza depresji poporodowej. Jeszcze niedawno uważano, że depresja przeważnie rozpoczyna się stosunkowo wcześnie, 4-6 tygodni po urodzeniu dziecka. Współczesne badania pokazują jednak, że może rozpocząć się w dowolnym momencie w pierwszym roku życia dziecka. 10 proc. kobiet doświadcza depresji w 8. tygodniu po urodzeniu dziecka, a 22 proc. – gdy dziecko ma około 12 miesięcy. 3 do 6 proc. wszystkich młodych matek rozwija zespół stresu pourazowego w ciągu pierwszych 6 tygodniu po porodzie.

 

 

 

Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl

 

 

Magdalena Chrzan-Dętkoś – dr psychologii, psychoterapeutka. Pracuje w Zakładzie Psychologii i Psychopatologii Rozwoju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Ośrodku Psychoterapii Psychodynamicznej Initio w Gdańsku.

Categories: Poradnik rodzica

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*