Efekt Mozarta, czyli jaką muzykę wybrać, by wspierać rozwój dziecka?

fot.Unsplash/pexels.com

fot.Unsplash/pexels.com

Warto podarować dziecku prezent w postaci muzyki. Jest ona silnym stymulatorem rozwoju. Uwrażliwia, odpręża, dodaje energii, wydobywa nieuświadomione emocje. Rozwija wyobraźnię. Nie ma człowieka, który by nie reagował na muzykę.

Oferujmy dziecku szeroki wachlarz dźwięków. Pozwólmy, by maluch sam wybierał utwory, które mu odpowiadają, bo to właśnie one mają pozytywny wpływ na jego emocje. Dziecko dobrze się wówczas czuje i łatwiej mu się wyciszyć, ukoić lub włączyć w zabawę.

Zachęcam do poszukiwań w dżungli muzyki klasycznej, instrumentalnej, etnicznej, filmowej i relaksacyjnej. Uważajmy na ostre gatunki muzyczne, bo zbyt mocne doznania dźwiękowe mogą rozdrażnić, zmęczyć, a nawet zniechęcić do muzyki. Także zbyt proste utwory z zakresu kultury popularnej w mniejszym stopniu stymulują umysł dziecka.

 

Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl

 

Agnieszka Doroszko –  studentka psychologii. Doświadczenie pracy z dziećmi rozpoczęła w Związku Harcerstwa Polskiego, prowadząc Gromadę Zuchową. Posiada kwalifikacje i doświadczenie opiekuna na koloniach dziecięcych. Przez trzy lata była nianią. Swoją przyszłość ściśle wiąże z pracą z małymi podopiecznymi.

Categories: Poradnik rodzica

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*