6 faktów o talentach

fot.pixabay.com

fot.pixabay.com

 

Wspieranie talentów, rozwój mocnych stron dziecka czasem wydaje się trudny. Tymczasem każdy ma talenty! Jak je odkryć? Współczesna nauka mówi wiele o talentach. Przyjrzyjmy się sześciu faktom.

Czym jest talent?

Amerykański Instytut Gallupa, badając zjawisko naturalnych predyspozycji człowieka, szukał na przestrzeni ostatnich 30 lat spójnej i uzasadnionej naukowo definicji talentu. Według jego odkryć oraz w oparciu o współczesną wiedzę o mózgu, „talent to każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania lub zachowania, który może znaleźć pożyteczne zastosowanie.” Oznacza to, że talenty mamy zlokalizowane w mózgu i że są to najszybsze ścieżki neuronalne, wykształcone w procesie rozwoju człowieka.

To bardzo dobra wiadomość, ponieważ jasno wskazuje na fakt, że skoro każdy ma mózg, każdy również takie wzorce posiada. Wniosek nasuwa się sam: każdy ma talenty. Dzieci od najwcześniejszych lat kształcą swoje modele odczuwania, myślenia i działania, rolą rodziców jest je wspierać w rozwoju oraz odkrywać rzeczy, które dzieci lubią robić.

 

Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl

 

 

Renata Gut – wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, specjalistka od wykorzystywania zasobów osobistych.

Categories: Poradnik rodzica

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*