Ojciec przy porodzie – za i przeciw

Ojciec przy porodzie – za i przeciw

Czy ojciec dziecka powinien być obecny przy porodzie czy zdecydowanie nie? Jak podjąć dobrą decyzję? Dobrą – czyli jaką?

Nie rozstrzygnę tutaj kwestii, czy ojciec przy porodzie powinien bezwzględnie być obecny czy też nie. Choć jestem gorącą zwolenniczką udziału obojga rodziców w przyjściu na świat ich dziecka, to zdaję sobie także sprawę z tego, iż nie zawsze jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Decyzję o udziale w porodzie każdy mężczyzna musi ostatecznie podjąć sam. Podobnie kobieta, która decyduje się na udział swojego partnera przy porodzie, powinna rozważyć tę kwestię bez poczucia presji czy dyktatu. Podjęcie decyzji jest zwykle łatwiejsze, kiedy przyjrzymy się swojej postawie z wielu możliwych perspektyw, kiedy podejmiemy wcale niełatwą próbę weryfikacji swoich lęków, potrzeb, a także potrzeb i obaw partnerki, kiedy oddzielimy mity od faktów, opinie dla nas ważne od zasłyszanych i w gruncie nieistotnych.

 

 

Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl

 

 

Magdalena Wegner-Jezierska – doktor nauk humanistycznych, psycholog i mediator rodzinny. Prowadzi indywidualną praktykę psychologiczną w zakresie interwencji kryzysowej, wsparcia kobiet po porodzie i we wczesnym macierzyństwie, doradztwa w wychowywaniu dzieci, pomocy w rozwiązywaniu konfliktów w małżeństwie i rodzinie oraz mediacji rodzinnych. Prywatnie żona i mama czworga dzieci.

 

fot.123RF Stock Photos

Categories: Poradnik rodzica

Comments

  1. Anonim
    Anonim 10 lutego, 2018, 14:03

    Zdecydowanie jestem za.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*