Przywiązanie

fot.Pexels.com

Od początku życia dziecka kształtujecie jego przyszłe relacje z innymi ludźmi, jego emocje i to, jak będzie sobie radziło w związkach.

Przejawy tego, że dziecko silnie reaguje na kontakt z mamą (lub inną osobą znaczącą emocjonalnie) zauważalne są bardzo wcześnie. Jest to widoczne w intensywności reakcji na jej osobę. Warto zwrócić uwagę na to, ile wysiłku wkłada w nawiązanie z nią kontaktu wzrokowego i odwracanie głowy w kierunku jej głosu. Są to dla noworodka bardzo trudne czynności, które podejmuje tylko wtedy, gdy nagrodą jest kontakt z mamą. Umiejętność zwracania się ku tej osobie oraz siła reakcji skontrastowane z niskim poziomem rozwoju dziecka tuż po urodzeniu sugerują, że musi być to zintegrowany system zachowań, a nie prosta reakcja na bodziec.

 

 

Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl

 

 

Justyna Korzeniewska – dr nauk humanistycznych – psycholog. Swoje doświadczenia zawodowe zdobywa i wykorzystuje w pracy w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Szczególnie interesuje się psychologią zdrowia, funkcjonowaniem mózgu i możliwościami stymulowania rozwoju dzieci zdrowych oraz chorych i niepełnosprawnych.

Categories: Poradnik rodzica

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*