Zbliża się fala popowodziowych samochodów

fot.Tannen Maury/EPA

W ostatnim czasie nagłówki gazet zostały zdominowane przez klęski żywiołowe. Huragany i powodzie spowodowały masowe straty w Teksasie, na Florydzie, w Portoryko i na Wyspach Karaibskich. Choć docierające do nas wiadomości i obrazy są wstrząsające, nie ma wątpliwości, że w wielu przypadkach wydobywają z ludzi to, co najlepsze – współczucie i chęć natychmiastowej pomocy.

Niestety, jak uczy doświadczenie poprzednich klęsk żywiołowych, w takich sytuacjach ujawniają się także i ci, którzy chcą czerpać zyski z cudzego nieszczęścia. Należą do nich nieuczciwi sprzedawcy samochodów uszkodzonych przez powódź.

Widzimy to przy okazji wszystkich klęsk żywiołowych – mówi Steve J. Bernas, szef BBB na region Chicago i północnego Illinois. – Oszuści mają szeroki wachlarz pomysłów na każdą okazje. Apelujemy do konsumentów o zachowanie należytej ostrożności przy kupnie używanych samochodów i korzystanie tylko z renomowanych dilerów oraz mechaników.

Choć większość dilerów samochodowych działa legalnie, zawsze znajdą się pozbawione skrupułów wyjątki, gdzie ktoś próbuje sprzedać samochód bez ujawnienia jego powodziowej historii.

W najbliższych tygodniach i miesiącach konsumenci powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza kupując samochód bezpośrednio od właściciela, od drugorzędnych ulicznych sprzedawców samochodowych lub przez strony internetowe typu Craiglist.

Aby uniknąć kupna popowodziowego auta, zastosuj się do następujących wskazówek zebranych przez BBB:

– Kupuj tylko od renomowanych sprzedawców. Notowania Business Grades wszystkich sprzedawców i okolicznych przedsiębiorstw można sprawdzić bezpłatnie na stronie www.ask.bbb.org lub www.bb.org/chicago
– Zwróć uwagę na zapach stęchlizny i wilgoci.
– Sprawdź, czy pod wycieraczkami nie ma błota, brudu czy zacieków.
– Sprawdź, czy pod deską rozdzielczą nie ma brudu czy błota.
– Sprawdź wszystkie części elektroniczne – uszkodzone kable to znak ostrzegawczy w przypadku aut popowodziowych.
– Sprawdź akt własności samochodu u sekretarza stanu. Niektóre dokumenty są łatwe do podrobienia.
– Zleć sprawdzenie samochodu, który zamierzasz kupić, wykwalifikowanemu mechanikowi. Sprawdzi on ślady korozji i szkody wyrządzone przez wodę. Jeżeli stan samochodu wydaje się zbyt piękny, by był prawdziwy, w dalszym ciągu zachowaj ostrożność i pomyśl, gdzie udasz się po pomoc w wypadku problemów.

Więcej ważnych informacji dla konsumenta można znaleźć bezpłatnie pod adresem www.as.bbb.org. Odwiedź nas również na Facebooku, Twitterze i Pintereście.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*