Wraca fala oszustw „na agenta IRS”

fot.Wikipedia

Better Business Bureau regionu Chicago i północnego Illinois zaobserwowało w ostatnim czasie wzmożoną liczbę skarg na telefony osób podających się za agentów IRS i żądających płatności. Ilość skarg śledzi specjalna jednostka Biura – BBB Scam Tracker. Tym razem oszuści posuwają się nawet do gróźb aresztowania, jeżeli dana osoba odmawia zapłaty.

Fałszywi agenci informują swoich rozmówców o nakazie aresztowania, który został wydany w związku z próbą oszustwa podatkowego. Z naszych danych wynika, że wiele osób otrzymuje nawet dziesięć takich telefonów dziennie, w tym każdy z innego numeru. Gdy konsumenci nie odbierają telefonów, oszuści pozostawiają złowrogie wiadomości głosowe, w których domagają się niezwłocznego kontaktu.

Oszustwa nawiedzają nas falowo i w coraz to nowych odsłonach. Niedawny wzrost skarg na telefony od fałszywych agentów to znak, że krętacze znów się uaktywnili i atakują ze wzmożoną siłą. Kluczem do uniknięcia tego rodzaju oszustwa jest pozostawanie na bieżąco z najnowszymi taktykami naciągaczy.

Przypominamy: amerykański urząd skarbowy (Internal Revenue Service, IRS) nigdy nie dzwoni do podatnika z groźbami. Pierwszą metodą komunikacji z podatnikiem jest oficjalna droga pocztowa.

Najnowszą odsłonę oszustwa można rozpoznać po dwóch kluczowych elementach:

– Jesteś naciskany, aby działać natychmiast. Oszuści próbują zmusić cię do działania, jeszcze zanim zdążysz pomyśleć. Tymczasem agencja IRS zawsze daje podatnikowi możliwość zadawania pytań i zakwestionowania sumy, którą jest winien, a komunikacja z nim odbywa się drogą pocztową, nie telefoniczną i nie e-mailową.

– Opłata musi być dokonana przelewem, przedpłaconą kartą debetową lub inną nietradycyjną metodą płatności. Metody te najczęściej są praktycznie niewykrywalne oraz nieodwracalne. IRS nigdy nie stosuje takich form płatności.

Więcej informacji na temat oszustw podatkowych oraz telefonów od rzekomych agentów IRS znajdziesz na stronie bbb.org/taxscam oraz bbb.org/irscalls

Pamiętaj, aby zgłaszać tego typu telefony. Jeżeli dałeś się nabrać, zgłoś oszustwo odpowiednim władzom oraz do naszej jednostki BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę pod adresem www.ask.bbb.org. Znajdziesz tam wiarygodne firmy w twojej okolicy oraz cenne wskazówki dla konsumenta. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*