Wakacyjne podróże planuj wcześnie i mądrze

Wakacyjne podróże planuj wcześnie i mądrze

Sezon urlopowy w pełni! Planując letnie wojaże, weekendowy wyjazd lub nawet jednodniowy wypad za miasto, pamiętaj, aby zacząć wcześnie. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, lecz również unikniesz ryzyka bycia oszukanym.

Ulubionym celem oszustów są osoby poszukujące superokazji w internecie, który aż roi się od niezwykle kuszących pakietów wakacyjnych po nierealistycznie niskich cenach. Pamiętaj, sprawdzone biura podróży, agentów oraz wiarygodnie strony internetowe można znaleźć na stronie BBB.org.

Nie pozwól oszustom zrujnować długo oczekiwanego wypoczynku. Planując wakacje, zastosuj się do następujących wskazówek zebranych przez BBB:

– Planuj zawczasu. Daj sobie czas na znalezienie hotelu, lotu i zebranie informacji na temat okolicy, w której się zatrzymasz. Im wcześniej dokonasz rezerwacji, tym większe szanse na znalezienie dobrej oferty, a jednocześnie uniknięcie wyprzedania rezerwacji. Wczesne rezerwacje to również gwarancja ceny, która na pewno pójdzie w górę u szczytu sezonu wakacyjnego.
– Unikaj wprowadzania w wyszukiwarce internetowej ogólnych sformułowań typu „best deals”. W wielu przypadkach zaprowadzi cię to na strony, które choć wyglądają oficjalnie, stworzone są z myślą o zdarciu z ciebie pieniędzy.
– Nie daj się nabrać na telefony i listy zawiadamiające o wygraniu wycieczki, ani na strony internetowe oferujące ceny zbyt niskie, by były prawdziwe. Łatwo składać obietnice i oferty, lecz w ostateczności konsument pozostaje bez wakacji i… bez pieniędzy.
– Poproś znajomych lub krewnych o polecenie ci sprawdzonego agenta lub biura podróży, z których korzystali w przeszłości, lub bezpłatnie przeszukuj bazę firm pod adresem bbb.org. Jeżeli szukasz ofert w internecie, przeczytaj opinie innych konsumentów.
– Poproś o szczegóły na piśmie. Zanim dokonasz ostatecznej zapłaty, zdobądź wszystkie szczegóły wycieczki na piśmie. Powinny się tam znaleźć całościowe koszty, ograniczenia, kary za odwołanie, nazwy linii lotniczych i hoteli. Zapoznaj się z indywidualnymi przepisami – hotelu, linii lotniczych, biura podróży lub serwisu internetowego – dotyczącymi zwrotów.
– Pomyśl o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie pokrywa odwołanie podróży z przyczyn zdrowotnych. Są różne poziomy ubezpieczenia, w zależności od planu. Zadawaj dużo pytań i zawsze czytaj mały druczek.
– Płać kartą kredytową. Oferuje ona ochronę konsumencką, jakiej nie dają inne formy płatności.

Bez względu na to, gdzie podróżujesz, weź pod uwagę następujące środki ostrożności podczas twojej nieobecności:

– Wstrzymaj się z publikowaniem postów i zdjęć z wakacji w mediach społecznościowych do czasu, aż powrócisz z wakacji.– Zdradzanie szczegółów dotyczących twojej nieobecności w domu jest nierozsądne i może przyciągnąć do domu złodziejów.
– Zapoznaj się z polisą ubezpieczeniową. Jeżeli na czas twojej nieobecności nikogo nie będzie w domu, upewnij się, że znasz swoje obowiązki w ramach polisy ubezpieczeniowej. Niektóre z nich nie pokrywają szkód wyrządzonych w czasie, gdy nikt nie dogląda domu.
– Zostaw kopię planu podróży zaufanej osobie. Dołącz telefon, pod którym będziesz dostępny oraz dane współtowarzyszy podróży.
– Weź ze sobą mapę! Choć w dzisiejszych czasach polegamy głównie na smartfonach i GPS-ach, zabranie ze sobą mapy lub wydruku wskazówek dotyczących drogi może się przydać zwłaszcza na obszarach ze słabym zasięgiem.
– Sprawdź pogodę w miejscu, do którego podróżujesz i spakuj odpowiednią odzież.
– Unikaj samotnego podróżowania. Stosuj system dwójkowy i zawsze trzymaj się blisko kogoś.
– Zapasy gotówki oraz kosztowności przechowuj pod kluczem, np. w hotelowym sejfie.

Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę firm i oceny konsumentów pod adresem bbb.org
Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne, godne zaufania już od ponad stu lat. Więcej ważnych informacji dla konsumenta można znaleźć bezpłatnie pod adresem www.ask.bbb.org.
Polub nas na Facebooku, Twitterze, Instagramie i LinkedInie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

 

fot.pxhere.com

Categories: poradnik klienta
Tags: BBB, porady, urlop, wakacje

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*