Twoja czujność – kluczem do ochrony kredytu

fot.123RF Stock Photos

Co roku średnio siedem procent gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych pada ofiarą kradzieży tożsamości. Niestety dane te nie obejmują szkód dokonanych w związku z najnowszym atakiem hakerów na firmę Equifax i kradzieży poufnych informacji około 143 milionów Amerykanów.

Jeszcze bardziej przerażający jest fakt, że w wspomniany atak nie był „zwyczajną” kradzieżą tożsamości – hakerzy skradli szczegółowe dane i wystarczającą ilość poufnych informacji, pozwalającą złodziejom występować o różne rodzaje pożyczek w imieniu nic nie podejrzewających konsumentów.

Każdy konsument, którego dane mogą zostać użyte do potencjalnego przestępstwa, powinien rozważyć opcje ochrony kredytu przed nieupoważnionymi osobami.

Jedną z takich opcji jest zamrożenie kredytu (ang. credit freeze) dostępne dla amerykańskich konsumentów. Operacja ta pozwala na zablokowanie raportów kredytowych w celu uniemożliwienia złodziejom otwierania nowych rachunków kredytowych w imieniu nieświadomych konsumentów. Drugą opcją jest oferujące niższy poziom ochrony ostrzeżenie o możliwości oszustwa (ang. fraud alert).

Zamrożenie kredytu
Należy wziąć pod uwagę, że zamrożenie kredytu nie wpłynie na twoją punktację kredytową oraz nie osłabi możliwości używania przez ciebie już posiadanych kart kredytowych. Zamrożenie blokuje raport kredytowy, niezbędny do otwierania nowych rachunków kredytowych na twoje nazwisko. Raporty te używane są przez kredytodawców w celu ustalenia twojej wiarygodności kredytowej, nie samego kredytu.

Kiedy już raz zamrozisz swój raport kredytowy, próba otworzenia nowego rachunku kredytowego będzie wymagała tymczasowego udostępnienia raportu w każdym z trzech biur kredytowych. Proces dostania się do raportu na prawach tymczasowości we wszystkich biurach nie powinien zająć więcej niż dwadzieścia minut, a raporty mogą być ustawione na ponowne zamrożenie w ustalonym terminie.

Zamrażanie i rozmrażanie raportów kredytowych generalnie jest bezpłatne dla ofiar kradzieży tożsamości. W pozostałych przypadkach w większości pięćdziesięciu stanów obowiązuje opłata (13 stanów zwalnia seniorów z tej opłaty) wynosząca od 3 do 10 dolarów w zależności od stanu. Dla wielu konsumentów jednorazowa opłata dla każdego biura oferuje ochronę przez całe życie.

Aby rozmrozić raporty, musisz zapamiętać swoje dane dostępowe w każdej agencji. Zgubiony PIN i login mogą być trudne i czasochłonne do odzyskania. Chroń te informacje w podobny sposób, jak chronisz swój akt urodzenia lub inne ważne dokumenty.

Ostrzeżenie o możliwości oszustwa
Alert jest mniej drastyczną, a przez to i mniej skuteczną metodą ochrony. Oznakowuje on twoje raporty kredytowe, zawiadamiając potencjalnych pożyczkodawców o konieczności sprawdzenia tożsamość każdego, kto stara się otworzyć rachunek kredytowy w twoim imieniu. Alerty tego typu są bezpłatne i nie zakłócają natychmiastowej zdolności otrzymania kredytu, jednakże w ochronie konsumenta polegają w całości na czujności osoby sprawdzającej kredyt. Ponadto alerty są tymczasowe i w większości przypadków muszą być odnawiane co 90 dni.

Należy pamiętać, że choć zamrożenie raportów oferuje niezłą ochronę, a ostrzeżenie o możliwości oszustwa może okazać się przydatne, żadna z tych metod nie jest całkowicie skuteczna. Nie są one w stanie zapobiec wszystkim formom kradzieży tożsamości i nie ochronią cię przed niewłaściwym użyciem już istniejących kont. Kluczem do skutecznej ochrony jest twoja czujność.

Dla osiągnięcia maksymalnej skuteczności, zamrożenie raportów musi być dokonane we wszystkich trzech biurach kredytowych: Experian.com/freeze/center.html, Transunion: freeze.transunion.com, Equifax: freeze.equifax.com. Oprócz oficjalnych opcji ochrony polegających na zamrożeniu lub alercie konsumenci powinni również:

– regularnie sprawdzać swój raport kredytowy w celu wyłapania nieautoryzowanych transakcji i innych znaków sygnalizujących oszustwo. Jedyny bezpłatny raport kredytowy autoryzowany przez Federalną Komisję Handlową (Federal Trade Commission) dostępny jest na stronie www.annualcreditreport.com;
– sprawdzać rozliczenia z kart kredytowych w poszukiwaniu nieznanych transakcji. Najlepiej robić to co tydzień w internecie, nie czekając na nadsyłane miesięczne zestawienia
– monitorować wszystkie inne konta, które mogą być używane przez nieautoryzowane osoby, np. konta inwestycyjne czy rachunki medyczne.

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat. Więcej ważnych informacji dla konsumenta można znaleźć bezpłatnie pod adresem www.ask.bbb.org. Odwiedź nas również na Facebooku, Twitterze i Pintereście.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*