Skimming, czyli kto chce ukraść kod z twojej karty?

fot.Aurora Police

Policja w regionie metropolii chicagowskiej ostrzega mieszkańców przed nową szajką oszustów bankomatowych, którzy pojawili się w miejscowościach Aurora, Yorkville i Batavia. Policja z Aurory upowszechniła zdjęcie nakładek na czytniki bankomatów, którymi posługiwali się oszuści.

Według ATM Industry Association skimming to przestępstwo polegające na kopiowaniu kodów z kart płatniczych. Kiedy konsument przesuwa kartę przez fałszywy czytnik, oszust uzyskuje informacje o koncie, a konsument zostaje narażony na kradzież. Niektórzy oszuści są na tyle sprytni, że używają kamer w celu zarejestrowania ruchów ręki konsumenta wciskającego swój numer PIN.

Podczas gdy nakładki na bankomaty kopiujące kody to stara sztuczka, oszuści stale udoskonalają technologie kradzieży informacji z kart kredytowych. Urządzenia stały się mniejsze i trudniejsze do wykrycia. Biuro BBB radzi, aby zanim przesuniemy kartę przez czytnik magnetyczny, dobrze się przyjrzeć, czy nie wygląda on podejrzanie.

Kradzież tożsamości może przytrafić się każdemu, bez względu na to, czy zakupów dokonujesz przez internet, czy w centrum handlowym. Jako konsument powinieneś podjąć odpowiednie kroki, aby uniknąć takiej kradzieży.

Aby ustrzec się przed oszustwami, zastosuj się do następujących wskazówek BBB:

Przyjrzyj się bankomatowi. Unikaj bankomatów w słabo oświetlonym lub mało uczęszczanym miejscu. Eksperci zalecają korzystanie z bankomatów w bankach zamiast z maszyn stojących w miejscach publicznych. Rozejrzyj się, czy wokół nie ma nowych lub rozmieszczonych w dziwnych miejscach kamer. Jeżeli zauważysz coś podejrzanego, nie korzystaj z bankomatu.

Chroń swój PIN. Kiedy wprowadzasz swój numer PIN, przykryj klawiaturę drugą ręką, aby chronić poufne informacje przed mogącymi znajdować się w okolicy kamerami. Co jakiś czas zmieniaj swój PIN.

Sprawdzaj wyciągi bankowe. Nawet bardzo ostrożny konsument może paść ofiarą oszustów. Miej oko na wszystkie podejrzane transakcje, które zauważysz na szczegółowych miesięcznych wyciągach bankowych. Zamów w instytucji finansowej powiadomienia o podejrzanej aktywności na koncie.

Natychmiast zgłaszaj oszustwa. Gdy tylko odkryjesz podejrzaną aktywność na koncie, natychmiast zgłoś to swojemu bankowi. Choć ochrona konsumenta karty debetowej i kredytowej różni się, w obu przypadkach szybkie zgłoszenie odgrywa ważną rolę.

Rozważ skorzystanie z ochraniacza RFID, który uniemożliwi nieuprawnionym osobom dostęp do poufnych informacji znajdujących się na czipie.

Wszystkie oszustwa typu skimming powinny być natychmiast zgłaszane policji, a także do naszej specjalnej jednostki BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

Pamiętaj, możesz bezpłatnie przeszukiwać naszą bazę uczciwych firm, a także uzyskać więcej cennych informacji i porad dla konsumentów pod adresem: ask.bbb.org. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*