Rośnie liczba oszustw dotyczących pożyczek studenckich

Rośnie liczba oszustw dotyczących pożyczek studenckich

W lutym rząd federalny ogłosił, że suma pożyczek studenckich, które mają co najmniej 90-dniowe zaległości w spłatach, zwiększa się i osiągnęła najwyższy od kilku lat poziom 166 miliardów dolarów.

Wiadomości te wykorzystują oszuści, którzy śledzą bieżące trendy, by wyciągać korzyści dla siebie. Stąd wzrosła również liczba skarg na oszustwa związane z długami studenckimi, które wpływają do naszej specjalnej jednostki Scam Tracker. Dług studencki nie jest obciążeniem tylko dla samych studentów; najbardziej poszkodowaną grupą są pożyczkobiorcy w wieku 40-49 lat, ponieważ często biorą na siebie czesne swoich dzieci.

Osoby po uszy w długach to idealny materiał dla oszustów, gdyż są one najbardziej podatne na obietnice szybkiego rozwiązania. Ktoś dzwoni do ciebie z gratulacjami i ofertą szybkiego i łatwego rozwiązania w sprawie pożyczki studenckiej? Jeżeli masz wrażenie, że to brzmi jak przekręt, to dlatego, że nim jest! Pożyczki studenckie dotyczą 42 milionów Amerykanów, którzy łącznie są winni 1,4 biliona dolarów. Dlatego Federalna Komisja Handlu oraz Better Business Bureau apelują, aby nie paść ofiarą oszustów.

Oszustwa związane z długami studenckimi najczęściej dotyczą obietnic obniżenia rat poprzez rozmaite programy, w tym umarzania długów. Oszuści bezpodstawnie obiecują spłacanie twoich rat przy jednoczesnej poprawie punktacji kredytowej – a to wszystko za niską opłatą, która pozwoli im negocjować z pożyczkodawcą w twoim imieniu. W innej wersji oszuści twierdzą, że mogą skonsolidować twoje długi i pozwolić ci zaoszczędzić – oczywiście za „minimalną” opłatą.

Aby chronić się przed oszustami, zastosuj się do następujących wskazówek Federalnej Komisji Handlu oraz Better Business Bureau:

– Zbuduj zaufanie. Zanim zdecydujesz się na współpracę z daną firmą, sprawdź jej profil oraz ocenę na stronie bbb.org. Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś je na stronie bbb.org/ScamTracker.

– Szybkie umorzenie długu – to nierealna obietnica i znak, że masz do czynienia z oszustami. Często udają oni, że są powiązani z instytucją rządową. Zapamiętaj, nigdy nie płać nikomu za pomoc z góry. Nigdy nie ujawniaj poufnych informacji, takich jak numer identyfikacyjny pożyczki studenckiej (FSA ID).

O programy odroczenia lub umorzenia pożyczki konsumenci mogą starać się bezpośrednio w Departamencie Edukacji lub w jednostce obsługującej ich zadłużenie – bez udziału pośredników. Informacje o opcjach spłaty federalnych pożyczek studenckich dostępne są na stronie visitStudentAid.gov/repay. Warto jednak pamiętać, że pożyczki studenckie mogą być umorzone tylko w szczególnych okolicznościach. Skontaktuj się bezpośrednio ze swoim pożyczkodawcą, aby sprawdzić, jakie masz opcje.

– Jeżeli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, prawdopodobnie tak właśnie jest. Ktokolwiek twierdzi, że może umorzyć twój dług w ciągu paru minut – po prostu kłamie. Nie trać czasu na odpowiedź na tego typu ofertę czy wiadomość.

Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa lub je podejrzewasz, zgłoś to na stronie bbb.org/scamtracker.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

 

fot.123RF

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*