Pułapki sezonowego zatrudnienia

fot.Diego Azubel/EPA/REX/Shutterstock

Oszustwa dotyczące zatrudnienia zdarzają się przez cały rok, jednak przybierają na sile w okresie przedświątecznym, gdy mnożą się oferty na prace sezonowe.

W najbliższe święta, według Krajowej Federacji Sprzedawców Detalicznych, zatrudnionych zostanie około pół miliona pracowników sezonowych – o 75 tys. mniej niż w roku ubiegłym. Mniejsze zapotrzebowanie pracodawców, a co za tym idzie większą desperację potencjalnych pracowników, z pewnością wykorzystają oszuści.

BBB przypomina, na co zwracać uwagę ubiegając się o tymczasowe zatrudnienie:

Zacznij wcześnie. Kluczem do znalezienia dobrej pracy sezonowej jest rozpoczęcie poszukiwań wcześnie. Miejsca często oferujące sezonowe zatrudnienie to sklepy, firmy wysyłkowe, restauracje i firmy cateringowe.

Uważaj na oferty dużych zarobków za proste zadania. Oszuści wiedzą, że prace niewymagające specjalnego szkolenia ani licencji wzbudzają zainteresowanie wśród szerokiego grona aplikantów i używają chwytliwych nagłówków w swoich ogłoszeniach.

Zbadaj firmy, do których wysyłasz podania o pracę. Najpierw sprawdź jej ocenę na stronie BBB. Można to zrobić bezpłatnie. Jeżeli praca oferowana jest „znikąd”, bez wymogu wypełnienia aplikacji, czy przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, prawdopodobnie jest to oszustwo. Pamiętaj również, aby nigdy nie podawać numerów Social Security, konta ani karty kredytowej osobie lub firmie, która obiecuje zatrudnienie.

Zachowaj szczególną ostrożność wobec wszelkich ofert, przy których wymaga się od ciebie wpłat na zakup materiałów lub szkolenie. Dotyczy to również ofert pracy chałupniczej. Zapamiętaj, aby podjąć pracę, nie wpłaca się żadnych pieniędzy. Kolejny znak ostrzegawczy to prośba o przelew pieniędzy na zagraniczne konta. Jeżeli wpadniesz w tę pułapkę, nigdy już nie odzyskasz gotówki. Oszuści bardzo dobrze o tym wiedzą.

Firma naciska na natychmiastową odpowiedź? Coś tu śmierdzi. Nie daj się wpędzić w pochopne decyzje, zwłaszcza w przypadku niezamawianych ofert od pseudopracodawców.
Pracuj tam, gdzie kupujesz. Spróbuj zidentyfikować możliwości zatrudnienia w miejscach, gdzie sam dokonujesz zakupów. Będziesz miał przewagę, bo znasz już przecież firmę i jej produkt, ponadto jako pracownik prawdopodobnie otrzymasz znaczne zniżki przy zakupie świątecznych prezentów.

Postaraj się dobrze wypaść. Nawet jeżeli tylko przechadzasz się po centrum handlowym zbierając podania o pracę, ubierz się odpowiednio i bądź przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej. Zapoznaj się z firmą i jej produktami lub usługami. Zwłaszcza osoby starające się o stanowiska w sprzedaży muszą być przygotowane, aby dobrze wypaść w oczach pracodawców i zaprezentować świetne umiejętności w obsłudze klienta – zestresowanego, wyczekującego w długiej kolejce, a potem przytłoczonego poświątecznymi zwrotami.

Bądź elastyczny. Pracownicy zatrudnieni na pełny etat zwykle mają przywilej wyboru godzin i zmian, a więc ty, jako sezonowy pracownik, bądź przygotowany na długie, czasami niedogodne godziny pracy. Może nawet będziesz musiał pójść do pracy w Wigilię. Jeżeli oprócz sezonowej masz również stałą pracę, powiedz jasno swojemu pracodawcy, jaka jest twoja dyspozycyjność i godziny, w których możesz pracować.

Nie zapomnij również poprosić o szczegóły i umowy na piśmie. Uczciwa firma nie będzie miała z tym problemu.

Nie pozwól, aby stres związany z poszukiwaniem pracy obniżył twoją czujność na oszustwa. Zachowanie ostrożności przy szukaniu pracy jest kluczowe. Zdesperowany kandydat może udostępnić swoje dane w niepożądane ręce, stracić pieniądze i przy okazji zniszczyć swoją punktację kredytową. W skrajnych przypadkach może nawet wylądować w więzieniu, jeśli doszło do mimowolnej współpracy w przestępstwie.

Podejrzewasz oszustwo? Pomóż ostrzec innych. Zgłoś to na stronie bbb.org/scamtracker. Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę bbb.org, aby znaleźć uczciwe przedsiębiorstwa w twojej okolicy oraz więcej cennych porad dla konsumenta. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Categories: poradnik klienta
Tags: BBB, porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*