“Profesjonalni” oszuści z LinkedIn

“Profesjonalni” oszuści z LinkedIn

Internetowy serwis zawodowo-biznesowy LinkedIn pomaga w kontaktach z fachowcami z różnych branż oraz potencjalnymi pracodawcami. Tradycyjnie wszędzie tam, gdzie są poufne informacje osobiste, są również oszuści! Do naszej specjalnej jednostki BBB Scam Tracker napływają ostatnio skargi dotyczące krążących wśród użytkowników LinkedIn oszustw pożyczkowych.

Jak to działa?

Za pośrednictwem serwisu LinkedIn dostajesz wiadomość z ofertą pożyczki osobistej. Oferta pochodzi od kogoś, kto wydaje się pracować dla prawdziwej i uczciwej firmy. Sprawdzasz profil nadawcy – wszystko wygląda dobrze. Może nawet masz z nim wspólnych znajomych. Tymczasem oszuści posuwają się nawet do stworzenia fałszywych stron internetowych.

Są różne odmiany tej sztuczki. Oszuści mogą poprosić cię o wypełnienie aplikacji, w której znajdują się pytania dotyczące poufnych danych, prośby o kopię dowodu tożsamości oraz podpis. Celem jest kradzież tożsamości. W innych przypadkach dostajesz powiadomienie, że zostałeś zakwalifikowany na pożyczkę, lecz aby otrzymać dostęp do funduszy, proszony jesteś o uiszczenie przelewem opłaty manipulacyjnej. Jeżeli to zrobisz, oszust zniknie z powierzchni ziemi, a pieniędzy nigdy nie odzyskasz.

Jak uniknąć oszustw na LinkedIn

Aby nie paść ofiarą oszustwa pożyczkowego za pośrednictwem serwisu LinkedIn, zastosuj się do następujących wskazówek zebranych przez BBB:

Ustaw w swoim profilu regulacje prywatności, aby ograniczyć zasięg osób, które mogą przysyłać ci wiadomości lub zaproszenia.

Nie akceptuj wszystkich zaproszeń, które do ciebie napływają. Zanim nawiążesz z kimś kontakt na LinkedIn, najpierw sprawdź jego profil. Niepełne profile i kiepska gramatyka to znaki ostrzegawcze. Wspólni znajomi i wspólne kontakty nie oznaczają wcale, że użytkownik jest wiarygodny. Aby zdobyć zaufanie swoich ofiar, oszuści często budują rozległą sieć kontaktów.

Jeżeli potrzebujesz pożyczki, najlepiej skorzystać z usług znanej firmy, której można ufać. Zacznij od swojego banku lub unii kredytowej.

Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę firm wraz z oceną konsumentów pod adresem bbb.org, gdzie pod hasłem ScamTips znajdziesz więcej informacji na temat oszustw oraz jak ich uniknąć.

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

 

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

fot.pxhere.com

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*