Pokemon Go a wyłudzanie informacji

fot.Made Nagi/EPA

fot.Made Nagi/EPA

 

Szał na grę Pokemon Go trwa. Niezbędne wydają się w związku z tym porady z Better Business Bureau, by móc bezpieczniej korzystać ze wspomnianej gry. Wiodący reporterzy od nowinek technologicznych informują o oszustwach, polegających m.in. na wysyłaniu fałszywych ostrzeżeń do graczy, że jeśli nie wykupią aktualizacji gry za 12,99 dol., ich aplikacja przestanie działać.

Kampania aktualizacyjna” jest tak zaplanowana, by kraść pieniądze i informacje o tożsamości od niczego nie podejrzewającej ofiary i jest kolejnym dowodem na tego, że oszuści cały czas zmieniają swoją taktykę, by dostosować się do najnowszej rynkowej mody.

Fałszywe ostrzeżenie i aktualizacja gry są nową formą starych oszustw przerobionych na wersję cyfrową. Oszuści zawsze poszukują nowych możliwości do wykorzystania najnowszych trendów, które rozbudzają wielkie emocje użytkowników, dlatego ich celem są modne imprezy i nowe technologie. A biorąc pod uwagę, że większość entuzjastów Pokemon Go należy do pokolenia millenialsów…

Oto kilka sztuczek używanych przez oszustów idących z prądem nowych czasów i trendów.

Oszustwa jednego dzwonka. Millenialsi utorowali drogę dla Baby Boomers i generacji X, do używania telefonów komórkowych do wszystkiego – tekstowania, mediów społecznościowych, aplikacji i surfowania po internecie, wszystkiego co czyni świat urządzeń mobilnych tak nieodparcie kuszący dla złodziei tożsamości. Oszustwo jednego dzwonka korzysta z automatycznych połączeń zaprogramowanych tak, by wyglądały jakby pochodziły z domowego numeru. Ale kiedy oddzwaniamy na ten numer, okazuje się że wykonujemy bardzo drogie połączenie międzynarodowe. Oszuści używają tych połączeń, by przekonać się czy numery telefonów jakie mają na swojej liście są prawdziwe. Wtedy mogą zadzwonić znowu z następnym przekrętem. BBB radzi, by rejestrować swój numer komórkowy z ogólnokrajowym Do Not Call Registry (listą blokującą twój numer). Nie oddzwaniaj na połączenia z nieznajomych numerów, szczególnie jeśli telefon zadzwoni tylko raz oraz nie wyciskaj żadnych liczb, gdy dzwoni do nas automat z niezidentyfikowanego numeru.

Oszustwa na pracę. Fałszywe ogłoszenia o pracę mogą w internecie wyglądać prawdziwie, ale tak naprawdę są to zaplanowane oszustwa, albo przez żądanie zapłaty za towar, który mielibyśmy sprzedawać lub poprzez nieprawdziwe testy na obecność narkotyków wymagane przez niektórych pracodawców. Takie ogłoszenia mogą również być sposobem na wyciągnięcie od nas takich osobistych informacji jak nasz numer Social Security, który potem może być wykorzystany do popełniania kolejnych szwindli.
BBB doradza wszystkim szukającym pracy przez internet, by byli bardzo sceptyczni wobec podejrzanie wyglądających ofert, szczególnie tych dotyczących tajemniczych zakupów lub pracy z domu; szczególnie te ostatnie prawie zawsze są oszustwem.
Nigdy też nie podawaj swojego numeru Social Security pracodawcy, dopóki nie zostałeś oficjalnie zatrudniony. Twój pracodawca będzie potrzebował tej informacji do rozliczania zarobków i odciągania podatków od twojej pensji.

Oszustwa na darmowy Wi-Fi. Dostęp do darmowego internetu w bibliotekach, kafejkach czy galeriach handlowych jest bardzo wygodny, ale nie jest bezpieczny. Oszuści często włamują się do publicznych sieci szukając nowych ofiar, które akurat korzystają ze swoich laptopów, tabletów lub telefonów komórkowych. Nigdy nie używaj więc publicznego dostępu do internetu, by dokonywać wrażliwych operacji takich jak korzystanie z konta bankowego czy robienie zakupów w sieci.

Oszustwa w mediach społecznościowych.  Zgłaszane są serie oszustw dokonywanych na różnych platformach społecznościowych, włączając w to niedawne ostrzeżenie z Better Business Bureau o włamywaniu się na konta w Instagramie.

Jeśli uważasz, że natknąłeś się na oszustwo, prosimy byś dokładniej się temu przyjrzał lub od razu poinformował o tym Better Business Bureau. W naszej bazie danych pod adresem www.ask.bbb.org możesz za darmo znaleźć renomowane firmy. Konsumenci, którzy chcą dowiedzieć się o najnowszych oszustwach dokonywanych w ich okolicy i zawiadomić o nowych przypadkach, mogą skorzystać z BBB Scam Tacker na stronie www.bbb.org/chicago

BBB współpracuje z organami ścigania i mediami w nagłaśnianiu tego typu oszustw. Ponad 30 tys. nowych oszustw zostało zgłoszonych w zeszłym roku dzięki użyciu BBB Scam Tracker.

Po więcej informacji i porad odsyłamy na naszą stronę internetową: www.bbb.org/chicago, polub nas na Facebooku, śledź nas na Twitterze lub dodaj nas na Pinerest.

Steve J.Bernas, szef BBB

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*