Oszustwa roku 2017

Oszustwa roku 2017

Jakie jest najbardziej popularne oszustwo minionego roku? Od kilku lat ten niechlubny tytuł w skali krajowej i lokalnej zajmowały oszustwa podatkowe. Jednak ostatnio wśród skarg zgłaszanych do naszej specjalnej bazy monitoringowej Scam Tracker w Chicago i północnym Illinois na prowadzenie wysunęło się wyłudzanie poufnych informacji osobistych metodą phishing, poprzez podszywanie się pod osobę lub instytucję. Phishing polega m.in. na używaniu stron internetowych imitujących oficjalne witryny różnych wiarygodnych organizacji.

Oszustwa tego typu stały się dla cyberprzestępców furtką do inicjowania ataków oprogramowania wymuszającego okup (ang. ransomware) oraz złośliwego oprogramowania (ang. malware) na firmy i indywidualnych konsumentów, co często prowadzi do ogromnych strat. BBB po raz kolejny ostrzega: nigdy nie otwieraj linków ani załączników pochodzących z nieznanych źródeł. Nigdy też nie ujawniaj poufnych informacji osobistych bez uprzedniego zweryfikowania instytucji, która o nie prosi.

– Im więcej informujemy konsumentów na temat taktyk działania oszustów, jak ich unikać i na co zwracać uwagę, tym większą mamy szansę ich powstrzymać – uważa Steve J. Bernas, szef Better Business Bureau na region Chicago i północnego Illinois.

Innym oszustwem często notowanym w Scam Trackerze są telefony w rodzaju „Czy mnie słyszysz”. Oszust udaje, że ma problem ze swoim sprzętem telefonicznym i wymusza od rozmówcy wypowiedzenie słowa „tak”. Będzie ono nagrane, a później może być wykorzystane jako autoryzacja dużego zakupu usług czy towarów.

Trzecie miejsce zajmują nadal popularne oszustwa dotyczące zakupów internetowych, gdyż liczba fałszywych stron stale rośnie. Na sprawiających wrażenie wiarygodnych i uczciwych stronach internetowych złodzieje sprzedają fałszywe wakacje, popularne towary po mocno obniżonych cenach, a nawet nieistniejące zwierzęta.

– Dlatego właśnie Scam Tracker jest tak ważny. Sukces tego serwisu w dużej mierze zależy od współpracy ze strony konsumentów, dlatego zgłaszanie wszelkiej podejrzanej działalności jest bardzo ważne – nawet jeżeli udało się w ostateczności uniknąć oszustwa. Osoby, które zgłaszają próby oszustw to prawdziwi bohaterowie, gdyż to dzięki nim BBB może informować i ostrzec innych. Wiedza to siła, a w tym przypadku najpotężniejsze narzędzie obrony przed mnożącymi się oszustwami – twierdzi Bernas.

A oto szczegółowa lista najpopularniejszych oszustw 2017 roku:

1. Phishing – e-maile, witryny i wiadomości wyłudzające poufne informacje osobiste
2. Telefony w stylu „Can you hear me”
3. Zakupy internetowe – fałszywe strony i towary
4. Zatrudnienie – fałszywe oferty pracy
5. Podatki – telefony i e-maile od fałszywych agentów IRS
6. Ściąganie długów – rachunki, telefony i e-maile dotyczące nieistniejącego długu
7. Obsługa techniczna – telefony, wiadomości tekstowe i e-maile od fałszywych przedstawicieli działu obsługi technicznej
8. Zakłady pieniężne, loterie, nagrody – fałszywe informacje o wygranych, mające na celu ściągnięcie od „zwycięzcy” pieniędzy z góry .
9. Podróże i wakacje – oferty zbyt piękne, by były prawdziwe
10. Kradzież tożsamości – nielegalna działalność przy użyciu twoich poufnych informacji

BBB zachęca wszystkich konsumentów do zapoznania się z mechanizmami działania powyższych oszustw oraz jak ich unikać. Wskazówki na ten temat można znaleźć na stronie bbb.org/avoidscams.

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać wszelkie próby oszustw. Jeżeli stałeś się celem naciągaczy lub podejrzewasz nieuczciwą działalność w biznesie, niezwłocznie zgłoś to do jednostki BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

Polub nas na Facebooku, Twitterze, Instagramie i LinkedInie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

fot.niyazz/123RF

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*