0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaporadnik konsumentaOszuści też lubią Memorial Day

Oszuści też lubią Memorial Day

-

fot.Negative Space/Pexels.com

Memorial Day to nieoficjalny początek lata, a jednocześnie kluczowe święto dla wielu sprzedawców detalicznych w Stanach Zjednoczonych. Można to łatwo zaobserwować po liczbie reklam w internecie, prasie, radiu i telewizji.

Bez względu na to, czy polujesz na superokazję, czy pilnie potrzebujesz czegoś w związku z dniem wolnym od pracy, pamiętaj, oszuści lubią święta tak samo jak my! Myśli wielu ludzi zaprzątają pikniki, przyjęcia, wyjazdy i inne letnie przyjemności. Tymczasem oszuści tylko na to czekają. Nawet chwilowa nieuwaga może cię słono kosztować.

REKLAMA

Oszustwa związane z zakupami internetowymi wraz z różnorodnością innych oszustw dotyczących handlu detalicznego według BBB znajdują się w czołówce ryzyka dla konsumentów. Do takich wniosków BBB doszło na podstawie analizy ponad 32 tys. zgłoszeń dokonanych do specjalnej jednostki BBB Scam Tracker w 2016 roku.

Pełny raport jest do wglądu na stronie bbb.org/RiskReport. Organizacja przypomina konsumentom i przedsiębiorstwom o konieczności zgłaszania wszystkich oszustw do BBB Scam Tracker, bez względu na to, czy doszło do straty pieniędzy czy nie. Zgłoszenia umożliwiają BBB i innym władzom analizę metod działania oszustów oraz przestrogę dla innych.

Aby uniknąć oszustw przy zakupach internetowych, zastosuj się do poniższych wskazówek. Wiele z nich dotyczy również zakupów w tradycyjnych sklepach.

Czy znasz reklamodawcę? Często najlepsze oferty dostępne są jedynie w internecie, jednak bądź ostrożny – oszuści często podszywają się pod strony internetowe popularnych sklepów. Upewnij się, że masz do czynienia z wiarygodną firmą. Możesz to zrobić sprawdzając ocenę sprzedawcy w naszej bazie danych pod adresem bbb.org.

Czy strona jest bezpieczna? Jeżeli strona jest bezpieczna, jej adres internetowy powinien zaczynać się od „https://” i mieć ikonę kłódki w pasku adresowym na stronie płatności.

Bądź mądrym konsumentem. Zawsze czytaj mały druk na kuponie i w katalogu – czy kupując w internecie, czy w tradycyjnym sklepie. Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi zwrotów. Towary zamawiane w internecie najczęściej można odesłać i otrzymać pełny zwrot pieniędzy, jednak niektóre sklepy w przypadku zwrotu obciążą cię opłatą za odnawianie asortymentu. W jeszcze innych przypadkach niektóre towary w ogóle nie mogą być zwrócone.

Chroń swe dane personalne. Uważnie przeczytaj przepisy danej strony dotyczące prywatności, abyś wiedział, w jaki sposób mogą być użyte twoje poufne informacje. Jeżeli na danej stronie nie ma przepisów dotyczących prywatności, może to oznaczać, że nie jest ona wiarygodna.

Pomyśl, zanim klikniesz. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku niezamawianych e-maili z ofertami oraz reklam w mediach społecznościowych. Wielu przypadkowych sprzedawców reklamuje w ten sposób swoje „wyjątkowe” oferty towarów wątpliwej jakości.

Uważaj na oferty zbyt piękne, by były prawdziwe. Zachowaj podejrzliwość w stosunku do ofert reklamujących bezpłatne lub wyjątkowo tanie i rzadkie do znalezienia towary. Uważaj, by nieopatrznie nie zgodzić się na miesięczne obciążenia na karcie kredytowej. Zawsze czytaj mały druk.

Uważaj na wiadomości wyłudzające poufne informacje. Najczęściej są to e-maile nadsyłane przez nadawców podszywających się pod znane i popularne firmy. Otwieranie zawartych w nich nieznanych linków może narazić cię na ściągnięcie na twe urządzenie złośliwego oprogramowania, a nawet kradzież tożsamości. Ostatnio w sieci krąży fałszywa wiadomość od firmy wysyłkowej z linkiem do śledzenia przesyłki, o której zapomniałeś. Nie klikaj!

Płać kartą kredytową. Karta kredytowa oferuje dodatkową ochronę na wypadek, gdyby doszło do nieuczciwej transakcji. Takiej ochrony nie zapewniają ani karty debetowe, ani przedpłacone albo podarunkowe.

Zachowaj dokumentację. Gdy już złożysz zamówienie, najczęściej otrzymujesz potwierdzenie e-mailem lub końcowy rachunek, który można wydrukować. Zachowaj lub wydrukuj tę stronę i miej pod ręką w razie potrzeby.

Dbaj o higienę urządzeń elektronicznych. Zainstaluj i na bieżąco uaktualniaj programy antywirusowe, antyszpiegujące oraz zaporę sieciową (firewall) zarówno na komputerze, jak i w tablecie i smartfonie.

Więcej porad dla konsumentów oraz bezpłatną bazę uczciwych firm w twojej okolicy znajdziesz na stronie ask.bbb.org. Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

2091307953 views

REKLAMA

2091308253 views

REKLAMA

2093104712 views

REKLAMA

2091308534 views

REKLAMA

2091308680 views

REKLAMA

2091308825 views