Oszuści aplikują nam fałszywe aplikacje

fot.Mohi Syed/pexels.com

fot.Mohi Syed/pexels.com

 

Święta – idealny czas dla oszustów i cyberzłodziejów zawsze szukających nowych sposobów, aby wykorzystać nic nie podejrzewających konsumentów.

Jak zawsze na święta oszuści przygotowali coś nowego, specjalnie dla tych, którzy kupują przez internet oraz ściągają różne aplikacje na swoje urządzenia elektroniczne. Wprowadzenie raz numeru karty kredytowej do swojego urządzenia momentalnie naraża konsumenta na poważne oszustwo finansowe. Niektóre aplikacje zawierają złośliwe oprogramowanie, które jest w stanie pozyskać personalne informacje konsumenta, a nawet zablokować jego telefon do czasu, aż wpłaci „okup”.

Pierwszą aplikację służącą do płacenia wprowadził Starbucks, a w jego ślad poszło wiele innych sklepów. Eksperci zgodnie twierdzą, że największym źródłem fałszywych aplikacji są Chiny. Złodzieje odkryli również nowe sposoby na udogodnienie fałszywych aplikacji. Użytkownik zachęcany jest do zalogowania się używając swojego profilu na Facebooku, co naraża go i właściwie ułatwia kradzież tożsamości.

Przy tak ogromnej ilości aplikacji dostępnych na rynku użytkownicy łatwo mogą poczuć się zagubieni. Dlatego warto zwrócić uwagę na znaki ostrzegawcze. Zanim ściągniesz sobie aplikację na telefon, uważnie przeczytaj wszystkie warunki zawarte w części napisanej drobnym drukiem. Dodatkowo zastosuj się do następujących wskazówek:

– sprawdź, kiedy aplikacja została stworzona, która to wersja i kto jest jej wydawcą. Odszukaj opinie użytkowników. Jeżeli jest to aplikacja dużego sprzedawcy, a nie ma tam opinii użytkowników, najprawdopodobniej masz do czynienia z fałszywką

– kliknij na link podłączony do aplikacji i zobacz, czy przenosi cię on na główną stronę internetową firmy

– nigdy nie otwieraj linków w e-mailu do ściągnięcia aplikacji. Idź prosto na stronę internetową sprzedawcy i stamtąd ściągaj sobie wiarygodną wersję

– poszukaj w internecie wskazówek na temat bezpiecznych zakupów internetowych

– jeżeli tylko możesz, płać kartą kredytową. Kompanie kart zapewniają lepszą ochronę konsumenta i mają z reguły plany rekompensat dla ofiar oszustów. Jeżeli używasz karty debetowej, ryzykujesz utratą wszystkiego, co masz na koncie w banku.

– osoby, które natrafiły na fałszywą aplikację, powinny niezwłocznie zawiadomić Apple lub Google. Można też zgłosić to naszej specjalnej jednostce BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

Więcej porad dla konsumenta znajdziesz pod adresem www.bbb.org/chicago. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Pintreście.

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*