Nierzetelni wykonawcy zachwaszczają dobre imię ogrodników

fot.Lukas/pexels.com

fot.Lukas/pexels.com

Zazieleniły się drzewa, kwitnące krzewy nabierają kolorów, zakwitły kwiaty… Jest tylko jeden problem – trawnik. Potrzebny wykonawca świadczący usługi pielęgnacji trawnika, tylko kto?

Trawa nie zawsze jest zieleńsza w rękach firm świadczących usługi ogrodnicze. W 2016 r. BBB otrzymało 143 skargi związane z aranżacją i pielęgnacją zieleni. To znak, że przy wyborze wykonawcy należy zachować ostrożność.

Większość skarg dotyczyła wątpliwej fachowości, uszkodzenia trawnika, niedotrzymania gwarancji oraz problemów związanych z wystawianiem rachunku i ściąganiem płatności. Inną częstą skargą były agresywne praktyki sprzedaży, w tym obciążanie klienta rachunkiem za usługi, podczas gdy on prosił tylko o bezpłatną wycenę.

Mimo iż znaczna większość konsumentów ma swoich zaufanych wykonawców zajmujących się zielenią, w dalszym ciągu zdarzają się właściciele domów i ogrodów, których co roku spotyka przykra niespodzianka. W poszukiwaniu najkorzystniejszej ceny wielu z nich wpada w pułapkę oferty „29,99 dol.” w przeświadczeniu, że będzie to suma za miesięczny serwis przez cały sezon. W rzeczywistości często okazuje się, że po rejestracji i wpłaceniu tej sumy miesięczne rachunki za koszenie trawnika i pielęgnację zieleni są znacznie wyższe.

Wiele firm ogrodniczych zostawia wizytówki i ulotki reklamowe w twoich drzwiach, lecz w przypadku wykonawców zajmujących się zielenią wokół domu powinieneś naprawdę wiedzieć, z kim masz do czynienia. Popytaj krewnych i znajomych lub odwiedź stronę BBB w poszukiwaniu rzetelnych firm.

Przy zatrudnianiu fachowców, nie zapomnij zadać odpowiednich pytań:

Jak długo pracujesz w branży ogrodniczej? Czy potrafisz przedstawić dowody świadczące o twoim wieloletnim doświadczeniu. Jeżeli firma jest na rynku przez 10 lat, są spore szanse, że jest uczciwa. Jednak jeżeli ogrodnik to debiutant w branży, równie dobrze może to być oszust, którego próżno będzie szukać, gdy nasz trawnik pozostawi dużo do życzenia.

Czy nasz wykonawca jest członkiem profesjonalnej grupy zrzeszającej ogrodników i projektantów zieleni? National Association of Landscape Professionals radzi, by zatrudniać tylko licencjonowane firmy, które są akredytowane lub certyfikowane przez krajowe, stanowe lub lokalne zrzeszenia. Dowiedz się również, czy firma jest akredytowana przez BBB.

Czy jest ubezpieczony? Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (ang. general liability insurance) to podstawowe minimum, jakie powinien mieć wykonawca świadczący dla ciebie usługi na wypadek, gdyby coś poszło nie tak na terenie twojej posesji.

Czy spiszemy kontrakt? Zanim ogrodnik skosi źdźbło trawy i zanim ty zapłacisz mu choćby grosz, powinieneś mieć pisemny kontrakt zawierający omówione usługi. Powinien się w nim znaleźć termin wykonania prac, całkowity koszt i szczegóły dotyczące formy płatności.

Tej wiosny i lata zrób wszystko, co w twojej mocy, aby upewnić się, że zazieleni się nie tylko portfel wykonawcy, lecz także, a może przede wszystkim – twój trawnik.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*