Mądrość finansowa – najlepsza inwestycja

Mądrość finansowa – najlepsza inwestycja

BBB jest jednym ze sponsorów Money Smart Week – ogólnokrajowej kampanii na rzecz pomocy konsumentom w zarządzaniu finansami. Program niesie pomoc w ramach ponad 500 bezpłatnych wydarzeń, które do 6 kwietnia odbywają się w Chicago i regionie północnego Illinois.

Wśród tematów jest ponad 20 kategorii – od podstawowego zarządzania pieniędzmi do przedsiębiorczości i sposobów na uniknięcie oszustw i naciągaczy. Wszystkie wydarzenia w ramach kampanii są bezpłatne.

Nadrzędnym celem organizatorów oraz sponsorów jest wyposażenie uczestników w umiejętności, które pozwolą być lepiej poinformowanym i podejmować odpowiedzialne decyzje finansowe.

Według badań, dzisiejsze gospodarstwa domowe mają się finansowo lepiej niż pięć lat temu, jednak w poszczególnych grupach rysują się wyraźne różnice. Wydarzenia takie jak Money Smart Week to okazja do zwiększenia swojej pewności finansowej i zdolności łatwego podejmowania finansowych decyzji.

Silni finansowo konsumenci są ważni dla gospodarki kraju, co w rezultacie oznacza korzyści dla każdego.

Pięć podstawowych zasad mądrości finansowej to:
1. Wiedz, ile zarabiasz. Zrozum wszystkie potrącenia podatków i odliczenia z twojego czeku. Skorzystaj ze świadczeń oferowanych przez pracodawcę, takich jak ubezpieczenie zdrowotne czy fundusz emerytalny.
2. Oszczędzaj i inwestuj. Skonsultuj się z wykwalifikowanym profesjonalistą i stwórz odpowiedni dla ciebie plan oszczędzania, wydawania i inwestowania. W bazie BBB znajdziesz akredytowanych specjalistów w tej dziedzinie.
3. Chroń swoje pieniądze. Prowadź uważny rejestr przychodów i rozchodów, zachowaj czujność na wypadek kradzieży tożsamości i poznaj swoją punktację kredytową. Bądź na bieżąco z trendami oszustw, które mogą zagrozić bezpieczeństwu twoich danych i portfela.
4. Ostrożnie wydawaj pieniądze. Sporządź budżet, który zaspakaja twoje krótko- i długofalowe cele finansowe.
5. Pożyczaj z głową. Przy większych zakupach, zazwyczaj skuteczniej jest pożyczyć pieniądze. Jednak bądź świadom oprocentowania i porównaj stawki, zanim zdecydujesz się pożyczyć dużą sumę pieniędzy. Upewnij się, że spłacasz pożyczki na czas, aby zbudować mocną punktację kredytową.

Wiedza finansowa pozwala ci:

  • Rozpoznać oszustwo. Naciągacze celują w osoby w każdym wieku, lecz najczęściej w zastawione przez nich pułapki wpadają osoby młodsze lub starsze pokolenie.
  • Przygotować się do emerytury. Nigdy nie jest ani za wcześnie ani za późno, żeby zacząć oszczędzać na emeryturę. Weź pod uwagę, że na emeryturze możesz być zmuszony do życia na bardzo uszczuplonym budżecie i dostosować standard życia do mniejszych zarobków. Zastanów się, skąd będziesz czerpać dochód w latach emerytalnych i co będzie miało na to wpływ.
  • Wiedzieć, kiedy, gdzie i dlaczego szukać pomocy, jeśli idzie o podejmowanie finansowych decyzji.
  • Być przygotowanym na nieprzewidziane sytuacje. Kiedy nauczysz się oszczędzać i inwestować, łatwiej będzie ci zmierzyć się z życiowymi wyzwaniami zarówno finansowo, jak i emocjonalnie.

Money Smart Week to wspólny wysiłek Banku Rezerwy Federalnej w Chicago i Money Smart Advisory Council – grupy ponad 30 organizacji z regionu Chicago, które współpracują ze sobą w celu promowania wiedzy finansowej.

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.
BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

 

fot.Pexels.com

Categories: poradnik klienta
Tags: BBB, finanse, porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*