Kiedy firma zamyka swoje podwoje

Kiedy firma zamyka swoje podwoje

Gdy punkt handlowy zamyka swoje podwoje, zdezorientowani klienci często zastanawiają się, co stanie się z zamówionym towarem, za który zapłacili, a którego jeszcze nie otrzymali. To samo dotyczy niezużytych kart podarunkowych oraz gwarancji na zakupione towary. W tym artykule BBB podpowiada klientom, co robić, jeśli firma zostaje zamknięta, lecz nie ogłasza oficjalnie bankructwa, a także jakie opcje dostępne są dla konsumenta w przypadku, gdy dana firma ogłasza bankructwo typu Chapter7 lub Chapter 11.

Kiedy firma zostaje zamknięta, lecz nie ogłasza bankructwa

Przede wszystkim wyślij list do danej firmy, gdyż najprawdopodobniej nadal otrzymuje ona pocztę. Wybierz się do danej lokalizacji i zobacz, czy na drzwiach jest zawiadomienie dla klientów. Zapytaj w sąsiednich biznesach, czy mają jakieś informacje. Spróbuj skontaktować się z właścicielem. Jeżeli w danym punkcie handlowym lub usługowym zostawiłeś swoją własność, skontaktuj się z gospodarzem budynku i zapytaj, czy możesz mieć do niego wstęp. W ostateczności o to samo poproś stróża prawa.

Gwarancje

Ważność gwarancji różni się w różnych przypadkach. Jeżeli zamykany zostaje sklep, konsument najczęściej może polegać na gwarancji fabrycznej. Jeżeli to firma – producent zaprzestaje działalności, konsumentowi pozostaje gwarancja sprzedawcy. Wiele rozszerzonych gwarancji i planów obsługiwanych jest przez strony trzecie, które nie powinny być dotknięte faktem zamknięcia danej firmy.

Bankructwa typu Chapter 7

W ramach bankructwa typu Chapter 7 pieniądze uzyskane ze sprzedaży dóbr firmy pokryją w pierwszej kolejności podatki, następnie zabezpieczonych wierzycieli oraz pracowników. Ten proces z reguły znacznie uszczupla dostępne fundusze. Jeżeli zostają jakieś pieniądze, są one rozdzielone między niezabezpieczonych wierzycieli, w tym klientów, którzy nie otrzymali usług i towarów, za które zapłacili.

Klienci, którzy zapłacili za produkty lub usługi kartami kredytowymi, mogą kwestionować transakcje w firmie, która wydała im kartę i tym samym starać się o zwrot pieniędzy. Ci, którzy zapłacili za towar czekiem lub gotówką, muszą wnieść roszczenie w sądzie upadłościowym, który obsługuje proces. Więcej dowiesz się na stronie www.uscourts.gov

Bankructwa typu Chapter 11

Bankructwo typu Chapter 11 pozwala danej firmie kontynuować swoją działalność przy jednoczesnej reorganizacji na przyszłość. Firma, która ogłasza bankructwo tego typu, najczęściej nadal będzie przyjmować niewykorzystane karty podarunkowe, świadczyć usługi i wywiązywać się z umów. Niestety, niektóre bankructwa typu Chapter 11 kończą się niepowodzeniem i przeradzają się w bankructwa typu Chapter 7, które doprowadzają do całkowitej likwidacji. Wówczas szanse klientów na otrzymanie rekompensat znacznie maleją.

Karty podarunkowe

W ramach przepisów o bankructwie typu Chapter 7 posiadacz niewykorzystanych kart podarunkowych musi złożyć roszczenie na drodze sądowej. W przypadku Chapter 11 to sądy decydują, czy dana firma będzie honorować karty podarunkowe. Aby uniknąć problemów, BBB radzi konsumentom, aby jak najszybciej zużywać swoje karty podarunkowe.

Konsumenci, którzy mają niewykorzystane karty podarunkowe po zamknięciu firmy mogą również złożyć skargę w BBB (bbb.org) oraz w Federalnej Komisji Handlu (www.ftc/gov). W zależności od sumy roszczenia, inną opcję stanowi sąd drobnych spraw. Dodatkowo konsumenci powinni zawsze sporządzać szczegółowe notatki ze swoich roszczeń po zamknięciu firm, zapisywać nazwiska i daty. Mogą one okazać się niezwykle cenne w przyszłości.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

fot.Pexels.com

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*