Jak św. Mikołaj szuka oszustów

fot.KlausHausmann, FirmBee/pixabay.com

fot.KlausHausmann, FirmBee/pixabay.com

W znanej pastorałce św. Mikołaj sprawdza swoją listę, wyszukując, kto był grzeczny, a kto nie. My, w Better Business Bureau mamy swoją listę nieprzyjemnych, a nawet obrzydliwych rzeczy, których dopuszczają się oszuści w okresie przedświątecznym.

Większość oszustw to sezonowa odmiana zwyczajnych przekrętów, których zawsze trzeba się wystrzegać. Jednak o tej porze roku nabierają one świątecznych obrotów. Dlatego szczególnie teraz musimy być czujni, by nie paść ofiarą oszustów, a nasze dobre uczynki kierować do tych, którzy na to zasługują – mówi Steve J. Bernas, prezydent i dyrektor wykonawczy Better Business Bureau of Chicago & Northern IL.

Wystrzegajmy się:

– portali zbliżonych wyglądem do tych, które znamy. Robiąc zakupy w sieci, upewnijmy się, że korzystamy tylko z uznanych portali. Wystrzegajmy się takich, które oprócz nazwy znanej marki mają dodatkowe słowa. Szukając prezentu, upewnijmy się, że klikamy na oryginalną stronę, a nie jej odmianę z dodanymi literami w nazwie.

– fałszywe zapowiedzi dostawy. Wielu sprzedawców w sieci wysyła potwierdzenie zamówienia lub dostawy. Przed otwarciem e-maila potwierdzającego zamówienie upewnij się, że je rzeczywiście złożyłeś. Sprawdź, czy został wysłany przez firmę, sklep, gdzie dokonałeś zakupu. Taki e-mail może zawierać linki do stron, które zaszczepią w twoim komputerze wirusa, a ten umożliwi kradzież twoich danych osobowych i/lub haseł do kont bankowych. Takie oszustwo nazywa się się phishing. Nie bądźmy jego ofiarami.

– e-karty. Karty elektroniczne mogą być dobrą i twórczą rozrywką. Dwie kwestie powinny zapalić w nas czerwone światełko: nadawca wydaje się być nieznany i domaga się podania dodatkowych informacji o karcie kredytowej. Jeśli zajdzie któraś z tych okoliczności, lepiej takiej karty nie otwierać, a nawet usunąć, by nie ryzykować kradzieży danych osobowych.

– listy od św. Mikołaja. Wiele uznanych firm przesyła urocze listy od św. Mikołaja, jednak oszuści naśladują taką korespondencję, próbując wyłudzić dane osobiste od niczego niepodejrzewających rodziców. Sprawdź, czy konkretna firma jest akredytowana przez Better Business Bureau.

– metoda na wnuczka. Ten sposób stosowany jest od dość dawna, jednak wciąż niektórzy dają się nabrać, wysyłając nieznanej osobie pieniądze. Bądź ostrożny, gdy zadzwoni do ciebie rzekomy krewny lub wnuczek, utrzymujący, że podczas pobytu za granicą uczestniczył w wypadku drogowym i przebywa w areszcie lub w szpitalu. Nigdy nie wysyłaj pieniędzy, jeśli nie upewnisz się u innego członka rodziny, że to rzeczywiście prawda.

– praca sezonowa. Uznane sieci handlowe i firmy dostawcze w okresie przedświątecznym zwiększają zatrudnienie. Należy jednak pamiętać, by wystrzegać się firm rekrutacyjnych, które wymagają podawania danych osobistych w sieci. Za przyjęcie do pracy nie powinniście też płacić. Najlepiej zgłaszać się do pracy osobiście lub sprawdzać na portalach uznanych firm, czy rzeczywiście prowadzą rekrutację.

– niezwykłe formy płatności. Unikajmy wszelkich ofert, w których jesteśmy proszeni o zapłatę za świąteczne zakupy przedpłaconą kartą debetową, kartą prezentową, przelewem pieniężnym, za pośrednictwem trzeciej osoby itp. Płaćmy kartą kredytową tylko na sprawdzonym portalu z adresem zawierającym “https” i symbolem kłódki.

– bezpłatne karty prezentowe. Pojawiające się na ekranie komputera reklamy czy e-maile oferujące karty prezentowe to często triki, które mają na celu wyłudzenie danych osobistych mających posłużyć do kradzieży tożsamości. Cokolwiek by takie oferty nie zawierały, to nie są warte utraty informacji o twoim koncie bankowym czy czasu, jaki musisz poświęcić na wymianę karty kredytowej.

– wymiana prezentów na portalach społecznościowych. To znów kolejna odmiana znanego oszustwa. Z pozoru wygląda na świetną transakcję. Kup jeden prezent, a w zamian dostaniesz 36 innych. W rzeczywistości to typowa „piramida”, która jest nielegalna.

Steve J. Bernas, szef BBB

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*