Jak mądrze pomagać, również imigrantom

Jak mądrze pomagać, również imigrantom

W odpowiedzi na sytuację związaną z zatrzymaniami dzieci i rodziców na granicy z Meksykiem, wiele osób szuka metod pomocy imigranckim rodzinom, w tym również finansowych. Jak zawsze w takich sytuacjach, na kryzysie chcą wzbogacić się też oszuści, którzy wykorzystują ludzką wrażliwość na ludzką krzywdę. Dodatkowo często powstają kampanie pomocowe w dobrej wierze, lecz ich twórcy ostatecznie nie są w stanie przeprowadzić zamierzonych akcji ze względu na różne przeszkody i brak doświadczenia.

Organizacja The Wise Giving Alliance, będąca partnerem BBB, przypomina konsumentom wskazówki dotyczące mądrego pomagania:

Sprawdź organizację. Poświęć chwilkę, by sprawdzić organizację charytatywną i uniknąć zmarnowania funduszy płynących z dobrego serca. Wiele organizacji jest słabo zarządzanych. Bardzo często przekazujemy im fundusze, bo są pierwszymi, którzy się do nas o nie zwracają. Na stronie Give.org można sprawdzić, czy dana organizacja spełnia odpowiednie standardy uczciwości dla działalności pomocowej.

Zbiórki internetowe (crowdfunding). Pamiętaj, że niektóre strony internetowe, na których prowadzone są zbiórki, w bardzo niewielkim albo żadnym stopniu weryfikują osoby, które decydują się apelować tam o pomoc. Sprawdzanie tych osób przez samych ofiarodawców jest trudne lub praktycznie niemożliwe.

Pozwolenie na użycie nazw organizacji. Osoby zajmujące się zbiórką funduszy w imieniu organizacji działającej na rzecz imigrantów powinny otrzymać pozwolenie na użycie ich nazwy.

Zbiórki na pomoc niematerialną. Niektóre organizacje lub indywidualne osoby mogą organizować zbiórki na zakup odzieży, zabawek, elektroniki itp. dla imigrantów przebywających w ośrodkach dla zatrzymanych. Przekazanie tego typu towarów potrzebującym może być jednak trudne lub wręcz niemożliwe.

Rejestracja stanowa. Około 40 spośród 50 stanów jeszcze przed rozpoczęciem zbiórki wymaga rejestracji organizacji charytatywnej w agencji rządowej (najczęściej w biurze prokuratora generalnego stanu). Jeżeli organizacja nie jest zarejestrowana, zachowaj ostrożność.

Na co przeznaczone będą pieniądze? Uważaj na ogólnikowe apele, w których nie ma jasnej informacji co do przeznaczenia zebranych funduszy. Zapytaj, w jaki konkretnie sposób zebrane pieniądze pomogą potrzebującym rodzinom? Osoby wpłacające pieniądze najczęściej spodziewają się, że szybko zbierane fundusze będą równie szybko wydawane na pomoc. Dowiedz się, kiedy i na co wydane zostaną zebrane pieniądze.

Inne organizacje. Kryzys imigracyjny może również prowadzić do apelów organizacji opowiadających się po różnych stronach politycznej areny. Choć prywatne osoby mają prawo wspierać ich wysiłki, weź pod uwagę, że niektóre spośród tych organizacji nie kwalifikują się jako organizacje charytatywne, a tym samym datki dla nich złożone nie mogą być odliczone od podatku. Uważaj na nowo powstałe grupy działające na rzecz wybranych celów, gdyż mogą być one trudne do zweryfikowania.

Ostrożność również w internecie. Nigdy nie otwieraj linków do organizacji charytatywnych zamieszczonych na podejrzanych stronach internetowych, w e-mailu czy wiadomościach tekstowych. Mogą cię one przenieść na fałszywe strony, gdzie będziesz proszony o poufne dane lub ściągnięcie szkodliwego oprogramowania na swój komputer. Nie zakładaj, że wskazania organizacji charytatywnych, które znajdują się w postach w mediach społecznościowych, zostały już zweryfikowane.

Transparentność finansowa. Zbieranie funduszy jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest rozliczenie się z tego, jak pieniądze zostały wydane. Uczciwe i szanujące się organizacje opublikują te informacje na swojej stronie internetowej, jeszcze zanim zostaną one upublicznione przez audyt.

Nowe kontra znane organizacje charytatywne. Wybór należy do nas, lecz można podejrzewać, że istniejąca od lat organizacja jest bardziej doświadczona w niesieniu pomocy w różnych sytuacjach, a jej historia może być zweryfikowana. Nowa organizacja może mieć najlepsze chęci, lecz słabe doświadczenie i zarządzanie.

Możliwość odliczeń podatkowych. Choć wybór organizacji i zbiórki należy do nas, należy mieć świadomość, że nie wszystkie dają możliwość odliczenia darowizny od podatku w ramach sekcji 501(c)(3) kodeksu podatkowego.

Listę wiarygodnych i sprawdzonych organizacji charytatywnych można znaleźć bezpłatnie na stronie BBB.org
Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat.
Więcej ważnych informacji dla konsumenta można znaleźć bezpłatnie pod adresem www.ask.bbb.org. Odwiedź nas również na Facebooku, Twitterze, Instagramie i LinkedInie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

 

fot.JOSE MARTINEZ/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*