Internetowe zakupy w czołówce oszustw konsumenckich

Internetowe zakupy w czołówce oszustw konsumenckich

Najczęściej spotykaną i niosącą największe ryzyko formą oszustw konsumenckich są obecnie zakupy internetowe – według raportu BBB. To również najczęściej zgłaszane oszustwo mijającego lata.

Tylko w rejonie Chicago konsumenci stracili tego lata ponad 20 tys. dol. w oszustwach związanych z zakupami internetowymi. Średnia suma utraconych pieniędzy to 77 dol. Według BBB Scam Tracker, czyli naszej specjalnej jednostki przyjmującej skargi w internecie, internauci najczęściej zostają oszukani podczas kupowania zwierzaków domowych, odzieży, kosmetyków, elektroniki oraz samochodów.

BBB przeanalizowało informacje zebrane przez Scam Tracker w celu ustalenia najbardziej ryzykownych oszustw. Pod uwagę brano kilka czynników, w tym poniesione straty finansowe. Odkryto, że chociaż ogólnie liczba skarg wzrosła, podatność konsumentów na nie zmniejszyła się. Grupą bardziej narażoną na oszustwa są nadal milenialsi. Choć podatność na bycie oszukanym zmniejsza się wraz z wiekiem, to suma utraconych pieniędzy zwiększa się wraz z wiekiem ofiar.

„Oszuści są sprytni i stale zmieniają swoje taktyki. Na ich działanie narażony jest każdy, zwłaszcza gdy mowa o zakupach internetowych” – powiedział Steve Bernas, szef Better Business Bureau na region Chicago i północnego Illinois. Dodał, że najbardziej powszechne oszustwo dotyczy przypadków, gdy konsument zamawia w internecie produkt, lecz nigdy go nie otrzymuje.

Do powszechnych taktyk oszustów należą obietnice „wspaniałych okazji”, zastraszanie oraz wywieranie presji w sprawie natychmiastowej odpowiedzi.

BBB Scam Tracker jest narzędziem pozwalającym zidentyfikować ryzyko i obalić niektóre mity, lecz konsumentom zaleca się stałą czujność. Więcej informacji na temat poszczególnych oszustw oraz wskazówki, jak ich uniknąć, można znaleźć na stronie BBB.org/ScamTips.

Pamiętaj, jeżeli podejrzewasz oszustwo, koniecznie zgłoś to do www.bbb.org/scamtracker, aby ostrzec innych. Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę danych ask.bbb.org, aby znaleźć wiarygodne przedsiębiorstwa oraz więcej cennych porad dla konsumentów. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

 

fot.geralt/Pixabay.com

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*