Gorące trendy letnich oszustw

fot.Unsplash/Pexels.com

Oszuści często zmieniają swoje taktyki w miarę jak zmieniają się pory roku i stale wynajdują nowe pomysły na wykorzystanie przedsiębiorstw i konsumentów.

Wraz z początkiem lata opublikowane zostały najświeższe dane zebrane przez BBB Chicago i Northern Illinois Scam Tracker dotyczące najnowszych trendów oszustw w naszym regionie. Dzięki nim jesteśmy w stanie poznać pięć najczęstszych „letnich” oszustw, a jednocześnie mieć lepszą szansę na ich uniknięcie.

Wiemy nie od dziś, że oszustwa mają charakter cykliczny, co roku latem obserwujemy wzrost oszustw dotyczących zatrudnienia. Dzięki najnowszym danym możemy lepiej zmierzyć wpływ tych i innych oszustw na rynek konsumenta.

W obecnym sezonie letnim na pierwsze miejscu oszustw wysunęły się przekręty dotyczące podatków, znane też jako oszustwa na agenta IRS. 50 proc. wszystkich zgłaszanych oszustw dotyczy właśnie tej kategorii. Podczas gdy oszustwa podatkowe są stare jak świat, nowość stanowią rozmaite odmiany tego popularnego przekrętu.

Wszyscy słyszeliśmy o oszustach, którzy dzwonią do podatnika i podają się za przedstawicieli amerykańskiej skarbówki. Jako że często informowaliśmy i ostrzegaliśmy, że IRS zawsze kontaktuje się z podatnikiem oficjalną drogą korespondencyjną, oszuści wpadli na jeszcze lepszy pomysł. Dzwonią teraz do podatnika podając się za agentów IRS i informują, że na adres podatnika zostały wysłane dwa oficjalne pisma, które zostały zwrócone przez pocztę z adnotacją o błędnym adresie. Podstęp ten ma zwiększyć wiarygodność oszustów w oczach ofiary, która słyszała już, że IRS zawsze kontaktuje się z podatnikiem wysyłając dwa powiadomienia pocztowe.

Zapamiętaj, jeżeli ktoś dzwoni do ciebie i mówi, że korespondencja z urzędu podatkowego nie może być dostarczona pod twój adres, podczas gdy nie zmieniałeś miejsca zamieszkania od ostatniego rozliczenia podatkowego, najprawdopodobniej masz do czynienia z próbą wymyślnego oszustwa. Zarówno urząd skarbowy, jak i autoryzowane prywatne agencje pracujące dla IRS nigdy nie:
– dzwonią do podatnika żądając płatności przedpłaconą kartą debetową, podarunkową, czy przelewem bankowym,
– grożą podatnikowi policją czy aresztowaniem w przypadku nieuiszczenia płatności,
– żądają płatności bez możliwości zakwestionowania danej sumy,
– poproszą o numer karty kredytowej lub debetowej przez telefon.

Do pozostałych największych oszustw pierwszej piątki należą:
2. Granty rządowe – fałszywe telefony i zawiadomienia dotyczące grantów, które rzekomo zostały ci przydzielone
3. Zatrudnienie – próby wykorzystania osób poszukujących pracy i narażenie ich na kradzież pieniędzy i tożsamości
4. Obsługa techniczna – fałszywe telefony z działu obsługi technicznej dotyczące programów antywirusowych i internetowe wymuszenia

BBB radzi, aby szczegółowo zapoznać się z sezonowymi oszustwami w twoim regionie oraz podjąć odpowiednie kroki w celu ich uniknięcia. Więcej wskazówek na stronie bbb.org/avoidscams.
Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę pod adresem www.ask.bbb.org. Znajdziesz tam wiarygodne firmy w twojej okolicy oraz cenne wskazówki dla konsumenta. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*