Fałszywy bilet na Super Bowl gwarancją przegranej

Fałszywy bilet na Super Bowl gwarancją przegranej

Teraz kiedy znamy już drużyny, które wezmą udział w tegorocznym finale mistrzostw w futbolu amerykańskim (Super Bowl), miłośnicy sportu gorliwie poszukują biletów na wielki mecz. Mimo emocji związanych z tym wydarzeniem fani powinni zachować ostrożność podczas kupna biletów – i to nie tylko na ten jeden mecz, lecz na każde inne ważne wydarzenie sportowe.

W dzisiejszych czasach Internet umożliwia konsumentom wiele sposobów znalezienia biletów – od bezpośrednich sprzedawców, przez sprzedawców wtórnych i pośredników. Niestety, nie wszyscy są uczciwi. W zeszłym roku specjalna jednostka BBB Scam Tracker (BBB.org/scamtracker) przyjęła ponad 300 zgłoszeń dotyczących oszustw związanych z biletami na wydarzenia sportowe, koncerty, przedstawienia teatralne itd.

BBB wraz z National Association of Ticket Brokers nieprzerwanie pracuje nad edukacją fanów w dziedzinie mądrych zakupów biletów, zwłaszcza na rynku sprzedawców wtórnych.

Jeżeli szukasz biletów na Super Bowl lub jakiekolwiek inne ważne wydarzenie sportowe, zastosuj się do następujących wskazówek:

– W miarę możliwości kupuj bilety bezpośrednio w kasie stadionu lub w miejscu, gdzie odbywa się wydarzenie. Zapytaj o opcje korzystniejsze cenowo.

– Sprawdź źródło. Poznaj różnicę między profesjonalnym brokerem biletów (uczciwym i akredytowanym sprzedawcą), konikiem (działalność którego nie jest kontrolowana ani licencjonowana) oraz zwykłym oszustem sprzedającym fałszywe bilety. Ocenę sprzedawcy lub brokera znajdziesz bezpłatnie na stronie ask.bbb.org

– Jeśli kupujesz towary przez internet, używaj tylko licencjonowanych stron. Szukaj symbolu kłódki w pasku adresowym tuż przy nazwie strony – sygnalizuje, że masz do czynienia z bezpiecznym systemem kupna. Nie klikaj na linki w niezamawianych e-mailach czy reklamach internetowych; tworzenie stron przypominających w nazwie znane firmy to powszechna sztuczka oszustów.

– Dowiedz się, jakie są przepisy dotyczące zwrotów zakupionego towaru. Bilety kupuj tylko od sprzedawcy, który oferuje jasne procedury dotyczące warunków zwrotu.

– Jeśli możesz, płać kartą kredytową. Oferuje ona najlepszą ochronę konsumencką, której nie dają inne formy płatności. Karty debetowe, przelewy i transakcje gotówkowe są ryzykowne. Jeżeli bilety okażą się fałszywe, nie będziesz w stanie odzyskać pieniędzy.

– Ostrzegaj innych! Przypadki oszustw znane są zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających przez internet. Mieliśmy nawet do czynienia z tragicznym incydentem, w którym osoba po zaaranżowaniu transakcji przez internet, została zaatakowana, okradziona lub nawet straciła życie.

– Nie daj się nabrać na okazje zbyt piękne, by były prawdziwe. Jednorazowe superokazje prawie zawsze są podejrzane. Oszuści doskonale wiedzą, że z imprezą sportową wiążą się emocje podekscytowanych fanów, które przysłonią im zdrowy rozsądek i mądrość konsumencką.

– W razie wątpliwości, zweryfikuj bilety. Odwiedź miejsce, gdzie odbywać się będzie wydarzenie i pokaż swój bilet w okienku obsługi klienta. Pracownicy będą w stanie powiedzieć ci, czy bilet jest prawdziwy.

– Jeżeli kupujesz gadżety z logo twojej ulubionej drużyny, szukaj oficjalnego hologramu i licencji ligi sportowej. Te elementy są bardzo trudne do podrobienia i są świetnym wyznacznikiem, czy masz do czynienia z licencjonowanym produktem.

– Kupując przez internet, korzystaj z wiarygodnych stron. Uważaj na błędy językowe i gramatyczne w opisie towaru. Mogą one wskazywać, że masz do czynienia z zagraniczną pseudofirmą, które przodują w produkcji fałszywego towaru.

– Sprawdź ocenę danej firmy na stronie bbb.org/chicago. Znajdziesz tam raport dotyczący firmy oraz opinie jej użytkowników.

– Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać wszelkie próby oszustw. Jeżeli stałeś się celem naciągaczy lub podejrzewasz nieuczciwą działalność w biznesie, niezwłocznie zgłoś to do jednostki BBB Scam Tracker (www.bbb.org/scamtracker/Chicago), aby ostrzec innych.

Wiarygodne informacje, listy firm akredytowanych przez BBB według branż, w tym sprzedawców biletów oraz opinie na temat lokalnych przedsiębiorstw oraz organizacji charytatywnych godnych zaufania, można znaleźć pod adresem ask.bbb.org/chicago

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat. Więcej ważnych informacji dla konsumenta można znaleźć bezpłatnie pod adresem www.ask.bbb.org.

Polub nas na Facebooku, Twitterze, Instagramie i LinkedInie.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

fot.CJ Gunther/EPA/REX/Shutterstock

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*