Czy twój bilet jest prawdziwy?

Czy twój bilet jest prawdziwy?

Od 30 kwietnia do 8 maja trwa Krajowy Tydzień Koncertów, a wraz z nim nastąpił prawdziwy zalew informacji o letnich imprezach sportowych i kulturalnych. Planujesz wreszcie wybrać się na mecz baseballowy? A może długo czekałeś na koncert ulubionego zespołu? Pamiętaj, że każde wydarzenie, na które potrzebny jest bilet, przyciąga nie tylko rzesze fanów, lecz również oszustów.

Dzięki internetowi konsumenci mają dziś do wyboru wiele sposobów poszukiwania i zakupu biletów. Oprócz oficjalnej sprzedaży w miejscu wydarzenia bilety dostępne są również u sprzedawców wtórnych, a także w sieci. Niestety, przy takiej różnorodności zdarzają się również oszuści, próbujący wcisnąć konsumentom fałszywe bilety.

W zeszłym roku do BBB wpłynęło ponad 300 skarg dotyczących fałszywych biletów na wydarzenia sportowe, koncerty, przedstawienia itd. Dlatego BBB apeluje do konsumentów o zachowanie ostrożności przy zakupie biletów i upewnienie się, że pochodzą one z wiarygodnego źródła.

Aby uniknąć kupna fałszywych biletów, zastosuj się do następujących wskazówek:

– W miarę możliwości kupuj bilety od oficjalnego sprzedawcy obsługującego dane wydarzenie. Wielu z nich również oferuje bardziej przystępne opcje cenowe.
– Sprawdź źródło. Poznaj różnicę między profesjonalnym brokerem biletów (uczciwym i akredytowanym sprzedawcą), konikiem (działalność którego nie jest kontrolowana ani licencjonowana) oraz zwykłym oszustem sprzedającym fałszywe bilety.
– Sprawdź ocenę sprzedawcy lub brokera na stronie internetowej bbb.org
– Jeśli kupujesz przez internet, korzystaj ze sprzedawców, których znasz i którym ufasz. Szukaj symbolu kłódki w pasku adresowym tuż przy nazwie strony – sygnalizuje ona, że masz do czynienia z bezpiecznym systemem kupna. Nie klikaj na linki w niezamawianych e-mailach czy reklamach internetowych; tworzenie stron przypominających w nazwie znane firmy to powszechna sztuczka oszustów.
– Dowiedz się, jakie są przepisy dotyczące zwrotów zakupionego towaru. Bilety kupuj tylko od sprzedawcy, który oferuje jasne szczegóły dotyczące warunków zwrotu. Sprzedawcy powinni poinformować konsumenta jeszcze przed zakupem o lokalizacji miejsc przydzielonych na biletach. Jeżeli bilety nie są dostępne w chwili zakupu, sprzedawca ma również obowiązek powiadomić klienta, kiedy zostaną one dostarczone lub kiedy będą gotowe do odbioru.
– Płać kartą kredytową. Oferuje ona najlepszą ochronę konsumencką, której nie dają inne formy płatności. Karty debetowe, przelewy i transakcje gotówkowe są ryzykowne. Jeżeli bilety okażą się fałszywe, nie będziesz w stanie odzyskać pieniędzy.
– Nie wierz reklamom. Poszukując biletów w internecie, znajdziesz sporo ofert tanich biletów. Mądrze oceń sytuację; wiele z tych ofert pochodzi od oszustów oferujących ceny zbyt piękne, by były prawdziwe.
– Nie jesteś pewien, czy masz dobre bilety? Odwiedź miejsce, gdzie odbędzie się impreza, pokaż bilet w okienku kasy. Pracownicy powiedzą ci, czy bilet jest prawdziwy.
– Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę firm wraz z oceną konsumentów pod adresem bbb.org, gdzie pod hasłem ScamTips znajdziesz więcej informacji na temat oszustw oraz jak ich uniknąć.

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

 

fot.pxhere.com

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*