Bezpłatny monitoring kredytowy dla poszkodowanych w wycieku danych Equifax

Bezpłatny monitoring kredytowy dla poszkodowanych w wycieku danych Equifax

W ramach ogłoszonej kilka dni temu ugody z Federalną Komisją Handlu poszkodowani konsumenci będą mogli otrzymać bezpłatny monitoring kredytowy przez wiele lat, a niektórzy mogą nawet otrzymać odszkodowania, jeżeli ponieśli straty finansowe w wyniku wielkiego wycieku danych firmy Equifax, do którego doszło w 2017 r.

Equifax ujawniła, że hakerom udało się zyskać dostęp do ogromu informacji mogących zidentyfikować konsumentów i miesiącami działać niepostrzeżenie w sieci firmy. Atak hakerski dotknął około 147 milionów osób.

Celem ataku cyberprzestępców były numery Social Security, daty urodzenia i inne poufne informacje, głównie konsumentów którzy w przeszłości zakupili produkty Equifax, takie jak raporty kredytowe, monitoring kredytowy lub ochrona tożsamości. Hakerzy skradli co najmniej 147 mln nazwisk i dat urodzenia, 145,5 miliona numerów Social Security i 209 tys. numerów kart wraz z datami ważności.

Zdaniem śledczych federalnych hakerzy zyskali dostęp do szokującej liczby danych, ponieważ Eqifax nie zastosowała podstawowych środków bezpieczeństwa. Dodatkowo Federalna Komisja Handlu domniemywa, że Equifax przechowywała nazwy użytkowników, hasła, a także numery Social Security oraz inne poufne informacje w formie zwykłego tekstu.

W ramach zawartej ugody Equifax udostępni fundusz w wysokości 425 mln dolarów na ochronę i monitoring kredytowy poszkodowanych konsumentów. Fundusz wypłaci również rekompensaty konsumentom, którzy zakupili od firmy usługi monitoringu kredytowego oraz ochrony tożsamości i ponieśli jakiekolwiek koszty w związku z wyciekiem danych w 2017 roku. Dodakowo, od stycznia 2020 roku, Equifax co roku będzie udostępniała amerykańskim konsumentom sześć bezpłatnych raportów kredytowych przez siedem lat – oprócz jednego standardowego darmowego raportu, który dostarczają wszystkie trzy krajowe agencje kredytowe.

BBB przypomina konsumentom:

– Zabezpieczaj wszystkie swoje konta silnymi hasłami

– Co najmniej dwa razy w roku sprawdzaj swój raport kredytowy

– W związku z wielokrotnymi wyciekami danych co miesiąc sprawdzaj wyciągi z banku

–  Sprawdzaj swój kredyt tylko na stronie annualcreditreport.com

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, a także z jednostką BBB Scam Tracker, aby ostrzec innych.

BBB pomaga konsumentom znaleźć wiarygodne firmy, marki i organizacje charytatywne godne zaufania już od ponad stu lat.

Steve Bernas

steve_bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Marszałek

fot.Justin Lane/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: poradnik klienta

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*