BBB radzi: przygotuj się do przeprowadzki

fot.123RF Stock Photos

fot.123RF Stock Photos

 

Połowa wszystkich przeprowadzek odbywa się w ciągu czterech miesięcy w roku – pomiędzy początkiem maja, a przypadającym na początek września świętem Labor Day. Radzimy więc osobom planującym przeprowadzkę odrobienie przysłowiowego zadania domowego. Odpowiednie przygotowanie do przeprowadzki może w dużym stopniu zabezpieczyć nas przed oszustwami ze strony firm pomagających nam przy zmianie miejsca zamieszkania.

W ciągu minionych 12 miesięcy 460 konsumentów złożyło w biurze BBB skargi na firmy przeprowadzkowe i oferujące usługi magazynowe. W porównaniu z latami poprzednimi liczba skarg utrzymuje się na stałym poziomie. W praktyce każdy może twierdzić, że zajmuje się przeprowadzkami, dlatego należy sprawdzić referencje takiej firmy. Zwłaszcza, że to stosunkowo łatwy proces.

Konsumenci powinni też poznać swoje prawa i podjąć środki zaradcze zanim oddadzą swoje mienie w ręce pracowników firmy przeprowadzkowej.

BBB radzi podjąć następujące kroki, które pomogą znaleźć godną zaufania firmę:

– Sprawdź dokładnie daną firmę. Przepisy stanowe mogą się od siebie różnić, jednak firmy dokonujące przeprowadzek pomiędzy stanami zawsze muszą posiadać federalną licencję oraz numer przewoźnika, który w razie potrzeby można zweryfikować. Oceny firm dokonujących przeprowadzek w Ameryce Płn. i ewentualne skargi na nie można bezpłatnie znaleźć na stronie BBB Business Review na portalu www.bbb.org/chicago.

Uzyskaj przynajmniej 3 wyceny na piśmie. Nie wolno wierzyć wszystkim wycenom podawanym w internecie lub drogą telefoniczną. Pamiętajmy, że najtańsza wycena może być celowo zaniżona, co w konsekwencji może cię kosztować znacznie drożej. Wyceny usług firm akredytowanych przy BBB można znaleźć na stronie BBB Accredited Businesses na portalu ask.bbb.org/

Znaj swoje prawa. Poznaj prawa jakie przysługują konsumentowi, który przeprowadza się do innego stanu i w przypadku przewozu mienia w granicach Illinois. Gdy firma przeprowadzkowa nie wyświadczy obiecanych usług lub grozi zatrzymaniem twojego dobytku, zwróć się o pomoc do BBB lub lokalnych organów ścigania.

Weź pod uwagę możliwość wykupienia ubezpieczenia. Taki krok może kosztować zaledwie kilka dolarów, jednak już po przeprowadzce może zapewnić spokój, eliminując niepotrzebny ból głowy. Nabywając pełne ubezpieczenie mamy pewność, że bez względu na wiek każda zniszczona lub zagubiona przez firmę przeprowadzkową rzecz będzie naprawiona lub odkupiona, albo też otrzymamy gotówkę wystarczającą, by zakupić taką rzecz po rynkowej cenie.

Jeśli masz jakieś problemy z firmą przeprowadzkową, złóż na nią skargę. Zażalenia można wnosić do BBB na stronie ask.bbb.org/ lub do Federal Motor Carriers Safety Administration (FMCSA).

Chicagowskie biuro BBB w ciągu minionego roku otrzymało przeszło 82 tys. zapytań w sprawie firm przewożących mienie. Świadczy to o tym, że konsumenci chcą dobrze poznać firmę zanim zatrudnią ją do przeprowadzki.

BBB oferuje kilka praktycznych porad:

Przeprowadzki najlepiej organizować w dni powszednie – od poniedziałku do piątku, ponieważ większość ludzi planuje swoje przeprowadzki na weekend.

Najgorsze dni do przeprowadzania się to czwartek, piątek i sobota. Powód: w te dni przeprowadza się większość ludzi, bo chą wykorzystać dni wolne od pracy. Koszty przeprowadzki w weekendy mogą być często wyższe nawet mimo dokonania wcześniejszej rezerwacji.

Najlepsze dni do przeprowadzki przypadają w połowie miesiąca, czyli w okolicach 15.

Najgorszy jest pierwszy dzień miesiąca. Tego dnia odbywa się przeważająca większość przeprowadzek.

Steve J. Bernas

Steve J. Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Categories: poradnik klienta

Comments

  1. JASIO
    JASIO 28 maja, 2016, 11:08

    Jezeli przewoznik naliczy wieksza sume od ustalonej nalezy za usluge zaplacic karta kredytowa a pozniej skontaktowac sie z emitentem karty i zredukowac naleznosc do umowionej poczatkowo sumy.Jezei przewoznik ma do nas pretensje to moze nas podac do sadu czego z pewnoscia nie zrobi.Osobiscie uczynilem tak w stosunku do nieuczciwego mechanika samochodowego
    z wiadomym rezultatem.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*